I tady se bývalá starostka a právnička Marta Výmolová dostala do problematické situace. Nejenže ji zastupitelé v únoru sesadili, ale dokonce se podle katastru nemovitostí na její dům váže exekuce. „Bývalá starostka se ani v obci více méně nezdržuje, nicméně je stále členkou obecního zastupitelstva," sdělil současný čejčský starosta Jan Koutný.

Naposledy se objevila na prosincovém jednání volených zástupců vesnice se třinácti sty obyvateli. Ještě méně zpráv mají o bývalé oblastní místopředsedkyni její někdejší kolegové z občanské demokratické strany. „Když se kolem bývalé starostky nakupily problémy, jako oblastní rada jsme ji požádali o vysvětlení i o zvážení pozastavení členství do vyřešení situace. Následně ale ona, stejně jako ostatní z čejského sdružení, nezaplatila členský příspěvek. Tím všem členství zaniklo, i celá buňka," přiblížil vnitrostranické dění předseda oblastního sdružení občanských demokratů Jiří Kasala.

S osvětlením situace přímo od exstarostky redakce neuspěla. „Volaný účastník je dočasně odpojený z provozu," opakuje operátor z čísla mobilního telefonu Výmolové.

Naposledy se Hodonínskému deníku Rovnost podařilo s ní spojit při zjišťování osudu čejčské veřejné sbírky na pomoc povodněmi postiženým Troubkám v roce 2010. Tehdy se někam ztratilo sesbíraných třiatřicet tisíc korun.

Na nové vedení čejčské radnice ale vypadávají ze skříně i další kostlivci. Zastupitelé proto na předposledním zasedání schválili smlouvu o poskytování právního poradenství. „Je tam několik věcí, které bude třeba řešit. Je to porušení dotačních titulů a nezákonný prodej pozemků," vysvětlila tehdy předsedkyně finančního výboru Kateřina Malíková.

Právě tento prodej byl podle nynějšího starosty bodem, kterým celá kauza odstartovala. „Tvrdíme, že tyto pozemky ve středu obce byly prodané nelegálně, v rozporu se zákonem o obcích, svévolně bývalou starostkou. A to za pár korun firmě, která vznikla těsně před prodejem," uvedl Koutný.

Navíc podle starosty obec získala dotaci na zasíťování uvedených parcel. Společnost vyhrála výběrové řízení a na pozemcích si sítě položila. „Následně je koupila," podotkl Koutný.

Převody měl před rokem na stole i odbor veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Ten shledal neplatnost už dokumentu o budoucí kupní smlouvě s tím, že potvrdit to může jen soud.

To ovšem nebylo všechno. Bývalá starostka si totiž od místních vysloužila i několik trestních oznámení. „Skutečně jsme přijali oznámení týkající se konkrétní osoby ve vedení obce Čejč, které v současné době prověřujeme, a zjišťujeme k nim podrobnosti. Oznámení se mají týkat hospodaření a nakládání s obecním majetkem," uvedl na začátku tohoto roku policejní mluvčí Petr Zámečník. „Případ máme stále v prověřování," doplnil mluvčí ve středu.

Na výsledky netrpělivě čeká současné vedení obce. „Zatím nemáme od policie žádné závěry. Zatím se nám nepodařilo nahlédnout ani do spisu," sdělil čejčský starosta.

Ten je v čele šestičlenné koalice, která se zrodila po hromadném vzdávání se mandátů lidí z kandidátek občanských demokratů a sdružení Pro Čejč. Místo devíti zastupitelů má tak obec jen sedm. Navíc jediným „opozičním" je právě exstarostka Výmolová. Její statutární zástupkyně, tedy místostarostka Jana Esterková, složila mandát koncem dubna.