Okresní města na Slovácku ve velkém oddlužují, nebo oddlužení plánují. Ideálním příkladem je Břeclav a Hodonín. Z téměř tři sta padesáti milionů korun dlužil koncem května už pouze sto šedesát dva milionů korun.

„Letos splatíme asi třicet osm milionů korun, což je o něco málo méně než loni. Snižuje se totiž celková výše dluhu," vysvětlil vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák. Na jednoho obyvatele Hodonína tak připadá v současnosti dluh asi šest a půl tisíce korun.

Podle něj měl v poslední době Hodonín nejvyšší zadlužení v roce 2008, kdy činilo téměř tři sta čtyřicet šest milionů korun. „Dluh byl tak vysoký proto, že si město vzalo stomilionový úvěr na rekonstrukci koupaliště. Hned v únoru následujícího roku se splatilo osmapadesát milionů, které obdrželo z dotace. Za rok byl nakonec dluh jen dvě stě padesát tři milionů korun," zavzpomínal Marián Maňák.

Od roku 2008 se tak hodonínský dluh neustále snižuje. Loni Hodonín například splatil více než dvaačtyřicet milionů. „Za dva a půl roku se podařilo dluh snížit o téměř osmdesát milionů korun. Každý rok se splácí zhruba čtyřicet milionů z minulých úvěrů a nové se čerpají v maximální výši poloviny splacených úvěrů, tedy dvaceti milionů korun," sdělil hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

Břeclavský vzor

Podle žebříčku, který na základě informací ministerstva financí za rok 2011 sestavily Lidové noviny, se Hodonín nacházel v zadluženosti měst nad pětadvacet tisíc obyvatel na konci první dvacítky nejvíce zadlužených měst.

Lépe na tom byla a je i sousední Břeclav. Závazky tamní radnice v současnosti činí sedmačtyřicet milionů korun. „Od začátku roku 2012 se snížily z pětašedesáti milionů a od roku 2003 ze sto devadesáti jedna milionů korun. Přepočet na jednoho obyvatele města je tak tisíc devět set korun, přičemž celostátní průměr se pohybuje nad deseti tisíci korunami," přiblížila břeclavskou situaci referentka pro vnější vztahy Eliška Windová.

Mnohem hůře jsou na tom v Uherském Hradišti, kde tamní městská kasa disponuje dluhem více než tři sta třiceti tisíc korun, takže na každého Hradišťana připadá v přepočtu patnáctitisícový závazek. Ve zmiňovaném žebříčku nejzadluženějších měst České republiky Uherské Hradiště obsadilo nelichotivou sedmou příčku.

Podle mluvčího města Jana Pášmy se nedá výsledná zadluženost zdůvodňovat financováním jednotlivých investičních akcí, ale naopak vyústěním dlouhodobého procesu. „Veškeré investiční akce vycházejí ze strategického plánu rozvoje města a jeho akčního plánu. Jako příklad těch největších akcí uplynulých let můžeme uvést přeměnu kasáren, výstavbu aquaparku nebo nájemních bytů," uvedl mluvčí. Tamní radnice navíc chce do konce tohoto desetiletí stlačit současný dluh o téměř čtvrt miliardy korun.