Přestože města a vesnice Jihomoravského kraje patří k nejzadluženějším v zemi, Hodonínsko si stojí celkem dobře. Uvádí to alespoň průzkum společnosti Czech Credit Bureau. Radnice se sice zadlužují, ale jsou schopné své závazky plnit. Dluhy rozkládají do několika let.

Z průzkumu například vyplynulo, že Kněždub patří mezi nejméně zadlužené obce. Každý jeho obyvatel dluží pouze stokorunu.

Zpráva společnosti ale vypovídá pouze o objemu takzvaných cizích zdrojů, které obce využívají. „Konkrétně u úvěrů je potřeba brát ještě v úvahu, jestli jsou krátkodobé nebo dlouhodobé,“ upozornil Jan Cikler z Czech Credit Bureau. Mezi cizí zdroje patří také úvěry od bank, kterých využívá drtivá většina radnic, a zadluženost se tak zvyšuje.

„Pokud si půjčujeme u bankovního ústavu, preferujeme střednědobý úvěr se splatností do čtyř let. Ten je pro nás momentálně nejvýhodnější,“ řekla Hana Churá z finančního odboru města Kyjova. „Pokud potřebujeme pořídit nějaký majetek, bereme si úvěr, ale musíme být schopní svým závazkům dostát,“ zhodnotila situaci Vojtěška Řičicová z ekonomického odboru ve Veselí nad Moravou.

Stejné je to i v Hodoníně. Radnice si hlídají takzvaný ekonomický ukazatel dluhové služby, který vypovídá o tom, jak budou schopné v budoucnu splácet své závazky. Jejich zadluženost je zpravidla výrazně nižší, než státem schválená nejvyšší sazba.

Pro úvěr se radnice rozhodují většinou kvůli větším projektům. Pro jejich uskutečnění jsou schopné čerpat dotace od státu, kraje nebo Evropské unie. Jedná se přitom především o dlouhodobé investice, které se časem vrátí, jako jsou například výstavba kanalizační sítě v Bohuslavicích u Kyjova, ale i hodonínské nebo veselské koupaliště.