Odvezeme vám bioodpad, bude z něj kompost. Takovou nabídku obdrželi před třemi měsíci obyvatelé Dambořic a Stavěšic. Pilotní projekt třídění dnes hodnotí všichni jen kladně. I když někteří lidé ho zneužili.
„Z kompostárny jsme obdrželi informaci, že v kontejnerech s bioodpadem se objevila mrtvá slepice a mrtvý králík. Toto nám opravdu nedělá dobrou reklamu,“ hlásal nedávno dambořický infokanál slova tamního starosty. Někteří lidé také správně pochopili, že do bioodpadu patří nepoužité zavařeniny. Vyhodili je ale i se sklenicí. Mnoha občanům nedošlo, že bioodpad se nemá vyhazovat do speciálních kontejnerů i s obaly. Nejčastěji jej dávali do igelitových pytlíků.
„Ta mrtvá zvířata se naštěstí objevila jen jednou. Předpokládám, že šlo o místní sabotéry. Problém se sáčky se ale opakuje,“ uvedl dambořický starosta Josef Kratochvíl. „Jinak ale projekt hodnotím kladně,“ doplnil.
Stejně to vidí i jeho kolega ze Stavěšic. „Neměli jsme z kompostárny firmy Ekor žádné výraznější negativní ohlasy. Takže zatím panuje s tříděním bioodpadu spokojenost,“ řekl starosta Miroslav Fridrich.
Někteří lidé už pozorují výsledky přímo doma. Je mezi nimi právě i dambořický starosta. „Mám hospodářský dvůr i například s prasátkem. Dnes se podívám a mám čisté hnojiště. Nikde se neválí nějaké vyhozené kytky nebo větve. Hned je na dvorek lepší pohled,“ pochvaluje si.
S omezením kouře, který tradičně na podzim páchne ze zahrádek či komínů stavení, to ale podle něj tak rychle nepůjde. Kdo má doma kotel na tuhá paliva a ekologie mu mnoho neříká, zatopí vším.
Pilotní projekt pro Kyjovsko zatím kladně hodnotí i Luboš Švarc, ředitel firmy Ekor, která bioodpad zpracovává. „Za tři měsíce se v Dambořicích vytřídilo téměř padesát tun. Za tu dobu bylo ze stejné obce osmapadesát tun komunálního odpadu. Procento třídění je tedy vysoké. Když to srovnám s loňskými čísly, dá se říct, že celkové množství odpadu narostlo minimálně. Ovšem dnes z něj jde téměř polovina do kompostu,“ uvedl ředitel. Stejné procento vytřídění v procentech vykazují i Stavěšice.
Třídění bioodpadu bude podle Švarce do budoucna téměř nutností. Pokud se začnou zvedat poplatky za skládkování odpadu, je právě třídění cestou, jak ceny pro spotřebitele udržet. Je to také cesta jak splnit požadavky skladového hospodářství republiky potažmo Evropské unie.
Nelze nevzpomenout, že se tak dá i ušetřit. Zkušenosti z Dambořic a Stavěšic ukazují, že vytříděním bioodpadu se dá množství směsného komunálního odpadu snížit až na polovinu.