Dorazily lidové soubory z okolí i vzdálenějších míst, například z Vlčnova, Havířova a Brna. Velkou událost si nenechala ujít ani partnerská města, německé Egeln či francouzské Mûrs-Érigné. „Na Moravě jsme poprvé a jsme velmi rádi, že zde můžeme být. Naše město je asi stejně velké jako Bzenec," vyjádřil se starosta Mûrs-Érigné Damien Coiffard.

Oslavovat významná výročí je podle něj velmi důležité. „Velikost malých měst, jako jsou Bzenec a Mûrs-Érigné, je ideální pro sbližování jejich obyvatel a vytváření větší pospolitosti," dodal francouzský starosta a litoval jen toho, že návštěvu měl naplánovanou pouze do neděle.

V sobotu dopoledne na vinobraní vystoupily bzenecké a kyjovské mažoretky, poté základní umělecká škola Lubomíra Ligase. „Zazpíval i německý soubor Gospelchor z Egelnu, potom už se připravoval soubor Ondráš. Ve dvě hodiny vyšel průvod krojovaných, celkem šestnáct různých souborů," uvedl ředitel základní školy Jiří Adamec.

Průvod krojovaných doprovázely i alegorické vozy. Jeden vezl sudy s vínem, druhý antické božstvo rozlévající víno. Nechyběli ani zástupci vyššího stavu s nařasenými parukami a drahými kabátci. Jeli v kočáře s pážaty, za nimi pochodovali dva kati jako doprovod. Chodníky podél trasy a náměstí byly obsypané diváky. Auta musela jezdit vedlejšími ulicemi.

Za největší lákadlo vinobraní označil Adamec vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. S tím souhlasila i Bzenečanka Radka Prachmanová. „Ondráš byl perfektní. Hudbu a tanec mám doslova od malička v krvi. Dnes jsme byli sbírat ve vinohradu, takže jsem bohužel nepřišla v kroji," řekla Prachmanová.

Zpěvačka profesionálního uskupení z Brna Magdalena Jaňurová popsala vystoupení souboru jako průřez oborového programu. „Představují se tanečníci, muzikanti a zpěvačky z různých regionů. Já mám dnes dvě čísla. Prvním jsou Myjavské zpěvy ze Slovenska a potom písně z Luhačovického zálesí," přiblížila zpěvačka.

Ondráš sledovala i Adéla Vybíhalová v ratíškovickém kroji. „Pocházím z Hodonína, z Ratíškovic je můj přítel. Do kroje mě nemusel ani přemlouvat, chodím v něm ráda. Je to pěkná tradice, i propojení s vínem," svěřila se.

Na pódiu vystoupil také Gospelchor z německého Egelnu. „Oslavy jsou velmi dobře organizované, a pokaždé když sem přijedeme, čeká nás něco nového. Egeln je malé město asi pětadvacet kilometrů od Magdeburgu, má krásný renovovaný hrad Wasserburg. Partnerství se Bzencem trvá už asi dvanáct let," řekla německá návštěvnice Simone Gastner.

Zatímco jevišti a posezení vyhradili organizátoři plochu náměstí, podél cest rozbalili své stánky vinaři, cukráři a další obchodníci. „Nabízíme burčák z Muškátu moravského. Není doslazovaný a myslím, že lidem chutná, už jsme ho dnes prodali pět set litrů. U sklepů máme posezení ve spolupráci s místním penzionem, lidé si mohou v klidu popít, dát si krkovičku nebo klobásku," pochválil nabídku bzenecký sklepmistr Jan Bezchleb.

U bzeneckých sklepů vystupovaly Vlčnovské búdové umělkyně, které svůj název odvodily od búd ve Vlčnově. „Rády jsme přijaly pozvání od Bzence. Šly jsme v průvodu a nyní zpíváme u bzeneckých sklepů," objasnila vedoucí umělkyň Marcela Ulčíková.

Oficiální program končil asi v sedm hodin večer, ale některé soubory se přestěhovaly na nádvoří bzeneckého zámku. Na náměstí zůstaly otevřené stánky s jídlem a burčákem a až do pozdních nočních hodin hrála cimbálová muzika.