Začátek pravoslavného Roku svatých Cyrila a Metoděje bude spíše v režii Hodonína a zvláště městské knihovny. Ta již začátkem února pořádá Jarní prázdniny s Cyrilem a Metodějem. „V úterý dvanáctého únoru je na programu prohlídka výstavy hodonínského výtvarníka Lubomíra Vystrčila. Ta bude i inspirací k výtvarnému tvoření k soutěži Moje abeceda. O prázdninách se koná na uvedené téma výtvarné tvoření," upozornila Veronika Bábíková z hodonínské městské knihovny.

V březnu pak knihovna nabídne tradiční Noc s Andersenem, která se tentokrát bude vztahovat k odkazu Cyrila a Metoděje. I Lužice přispějí k oslavám výročí příchodu soluňských bratří, a to v dubnu koncertem vážné hudby v tamním kostele svatého Cyrila a Metoděje. Také sportovci se zapojí do programu oslav. 13. dubna je totiž na programu devětatřicátý ročník mikulčického přespolního běhu Velká Morava.

To už se oslavy přesunou také do areálu Slovanského hradiště. Tam pak pokračují dvoudenní akcí Velkomoravský sněm s přednáškou Cyrilometodějská tradice. Pohansko u Břeclavi se připojí květnovým programem pro děti základních škol Pohansko v devátém století. Zajímavá bude také výstava Velkomoravské poklady nejen hmotné, která začíná 20. května v Mikulčicích.

Hlavní akcí cyrilometodějských oslav na Hodonínsku je Setkání kultur, které ovládne víkend 24. a 25. května, a to hned na čtyřech podiích. „Projekt v sobě zahrnuje kompletní zajištění začátku celostátních oslav u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu," upozornil vedoucí památníku Staré a Velké Moravy František Synek.

Nejvýznamnější část oslav se koná na Slovanském hradišti v sobotu v přímém přenosu České televize a především za účasti asi patnácti tisíc poutníků. „Začátek oslav se uskuteční za osobní účasti ekumenického patriarchy Bartoloměje, patriarchy konstantinopolského a Nového Říma a zástupců všech čtrnácti nezávislých pravoslavných církví z celého světa," sdělil Synek.

Přijedou také zástupci Vatikánu, místní římskokatolické církve a církví sdružených v Ekumenické radě církví, řada prezidentů evropských zemí, zástupci vlády, parlamentu a krajů, mimo jiné i delegace ze slovenské Nitry a řecké Soluně. „Jedním z cílů Setkání kultur je podpořit jedinečnost Slovanského hradiště v Mikulčicích jako nejvýznamnějšího z předních center Velké Moravy a míst cyrilometodějské misie," uvedl vedoucí Slovanského hradiště.

Do mikulčické akce se zapojí také hodonínský Dům kultury. „Dostali jsme možnost spoluzabezpečit Setkání kultur. Na devětadevadesát procent vystoupí ruská folková zpěvačka Žanna Bičevskaja a Marta Topferová," vypíchl ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.

Nabitý týden oslav ukončí výtvarné sympozium Kroky k umění v Hodoníně.

Ale tím rok oslav nekončí. Hned prvního června pokračuje v Mikulčicích Nocí kostelů. Druhým vrcholem sezony budou ale až římskokatolické oslavy v Mikulčicích od pátého do sedmého července. Třídenní program nese pojmenování Cyrilometodějské dny v Rasticově městě Morava. Na ty hned navazují lužické Cyrilometodějské krojové hody.

O CESTĚ JOSEFA ZIMOVČÁKA NA VYSOKÉM KOLE ČTĚTE V SOBOTNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU ROVNOST