Střediska působící v historické budově školy v Blatničce a v areálu Přízámčí v Uherském Ostrohu už nebudou fungovat pod jednou značkou. Z ekonomických důvodů se osamostatnily a stávají se konkurenty.

„Původní myšlenka, kterou v obou obcích před dvěma lety zrealizovali, zůstává zachována. Šicí dílny ale budou fungovat konkurenčně. Dílna u zámku v Uherském Ostrohu začala s novým názvem i logem, a to Lidové tradice a řemesla. Vytvořili si tam dokonce i nové propagační materiály a webové stránky,“ poznamenala mluvčí Městského informačního centra Uherský Ostroh Zuzana Lipárová. Podle ní je podstatné, že zaměstnankyně obou již oddělených středisek mají k tradici šití a opravování krojů stále blízký vztah.

Původní myšlenka založení Tradic Slovácka vzešla z radnice v Blatničce. Tamní starostka Jarmila Hrušková stála u zrodu nápadu napomoct udržování folklorních tradic na Slovácku šitím, půjčováním a opravami krojů. „U nás jsme využili budovy staré školy, kde je dostatek místa pro prádelny, sušárny i výstavní prostory. Chtěli jsme to, co chybí v Blatničce, doplnit v Uherském Ostrohu, kde měla být výroba obuvi, řemenů, klobouků a tkaní látek. Naše spolupráce však nefungovala ekonomicky,“ vysvětlila Hrušková. Středisko v Blatničce podle ní zaměstnává pět lidí, zatímco to uherskoostrožské jedenáct.

„Nyní po rozdělení máme v plánu zachovat takové to zdravé soupeření, nechceme rivalitu,“ doplnila Hrušková. Vedoucí střediska v Blatničce se stala dosavadní šéfka obou Tradic Slovácka Jana Smutná.


„Chceme zachovat původní myšlenku, že v obou místech dostanou lidé kompletní nabídku a servis. Každé středisko bude mít navíc svou doplňkovou činnost. Dokážu si představit, že při větších zakázkách si budeme vypomáhat,“ dodala starostka Blatničky.

V Uherském Ostrohu má středisko začít samostatně fungovat od prvního listopadu. Tamní novinkou bude půjčování krojů, o což je už nyní údajně velký zájem. „Vyrábíme také klobouky na míru, podařilo se nám sehnat i obuvníka. Myslím si, že konkurence není na škodu, všichni se budeme snažit být rychlejší a pečlivější,“ řekla Dagmar Raušová z ostrožského střediska Lidové tradice a řemesla. Podle Hruškové i Raušové rozhodně nebude mít rozdělení středisek negativní vliv na objednávky od zákazníků.

Hodnotit rozdělení Tradic Slovácka nechtěla etnografka Slováckého muzea Ludmila Tarcalová. „Já neznám sice přesnou problematiku, ani jedno z obou středisek totiž se Slováckým muzeem nespolupracuje, ale podle mého názoru je hlavně dobře, že tato zařízení nezaniknou a budou kroje i nadále šít a spravovat,“ sdělila Tarcalová.