„Inspiraci jsem našel před třinácti lety na Vysočině, kde se ve Sládku poblíž Třebíče konal cimbálový festival. Od té doby jsem si s myšlenkou podobnou akci uspořádat i u nás pohrával," řekl k nápadu pořadatel festivalu František Kotek.

Podle něj je záměrem organizátorů vytvořit takovou akci, která do regionu přiláká turisty z České republiky i zahraničí, a zároveň při ní představit Slovácko i jeho kulturu. Slovácko si totiž podle něj mezi zahraničními turisty získává stále větší oblibu. „Dokazuje to například příjezd padesáti turistů z Dánska, kteří na festival dorazí," dodal Kotek.

Volba Plží byla podle něj jasná od začátku. Několik let již ve vinařském areálu pořádá dechovkový festival. „Plže nabízejí výjimečnou atmosféru, která zapadá do naší představy o akcích. Tou je představit kulturu, vinařství a historii regionu," poukázal Kotek.

Pro první ročník oslovil tři regionální cimbálové muziky, konkrétně cimbálovou muziku Moravia a strážnické cimbálové muziky Michala Miltáka a Mirka Menšíka a již zmíněné Romano Stilo. To má podle Kotka mezi posluchači výborné renomé. „Na podobných festivalech vystupujeme především v České republice a na Slovensku, kde je cimbál v hudbě poměrně známý," sdělil manažer Romano Stilo František Rigo.

Jak dále uvedl, posluchači se mohou těšit na klasický repertoár slovenské cimbálové muziky. „Zahrajeme vše od cikánské přes mezinárodní hudbu, tedy i jazz a ethno. Prostě to, na co jsou při koncertech naši posluchači zvyklí," dodal Rigo.

Obdobnou hvězdu mezi cimbálovkami chce pořadatel festivalu přizvat každý rok. Ten příští by to měl být Technik z Ostravy. „Příští rok už také chceme pozvat cimbálovky z okolních regionů. Nabídnout se chystáme vždy i nějaké zahraniční muziky z Maďarska a Slovenska," nastínil další plány Kotek.

Uvažuje také nad rozšířením délky festivalu. Záležet ale podle něj bude hlavně na zájmu lidí. „Minimálně chceme rozšířit počet účinkujících. Když budou peníze a dostatečný zájem lidí, rádi uspořádáme festival třeba na dva dny," potvrdil František Kotek.

Cimbálový festival, který bude přehlídkou cimbálových muzik, začne v Plžích v patnáct hodin. Průvodního slova se ujme Marcela Vandrová. Program najdou zájemci na webu Petrova.