Hlavní trasa vedla do sklepů ve Vnorovech a veselských Zarazicích přes Kozojídky do Tvarožné Lhoty, kde se poutníci dočkali velkého překvapení. Na návsi vyhrávala skupina Jama a místní uskupení tam v jedenácti stáncích nabízela k ohodnocení soutěžní guláše. „Před čtyřmi lety jsme chtěli stmelit obec a spolky a podle podobné akce v Petrově jsme uspořádali první ročník," sdělila starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová. Ta odhadla, že obec, která se před třemi lety stala Vesnicí Jihomoravského kraje, navštívilo v sobotu kolem tisícovky lidí.

Guláš pro cyklisty uvařilo ve čtyřicetilitrových kotlích jedenáct organizací. Za jednu porci guláše s chlebem si kuchaři účtovali deset korun. „Děláme je pro radost," dodala starostka.

Po zastávce ve Tvarožné Lhotě zamířili lidé na kolech do Radějova a v závěrečném úseku stezkou mezi vinohrady vyrazili přes Sudoměřice do Petrova. „Sklepy jsme letos otevřeli počtvrté. Je tady zastoupeno dvanáct vinařství. Z bílých nabízejí převážně Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Veltlínské zelené či Müller Thurgau. Z červených vín pak Frankovku, Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe. Návštěvníci tady ale najdou i novodobé křížence Hibernal a Johanniter," řekl předseda sdružení Vinaři Strážnicka Petr Klásek.

Na vinařské stezky se vydaly celé rodiny. Radek Šterba s sebou vzal rodiče, manželku i jednoroční dítě, které vezl ve vozíku. Z podhůří Jeseníků z Rudy nad Moravou na start do Strážnice a na kole do cíle v Petrově přijeli Lenka, Josef a Martin Divišovi. „Líbila se nám zastávka na guláš, měli jsme myslivecký," pochvaloval si Josef Diviš.

Někteří cyklisté se vydali opačným směrem. Manželé Jitka a Jiří Tomečkovi vyjeli z Veselí nad Moravou a proti proudu poutníků na kolech přijeli do Strážnice a odtud směřovali do Radějova a přes Kozojídky domů. „Kromě defektu při sjezdu do Tvarožné Lhoty jsme žádný vážnější problém na cestě neměli," uvedla Jitka Tomečková.

Podle ní manžel dokázal kolo bleskově opravit. Potřeboval jen deset minut. „Zapomněl jsem si doma pumpičku, ale pomohla mi ochotná paní z Tvarožné Lhoty. Vynesla před dům kompresor, a tak jsme mohli brzy pokračovat v cestě," doplnil Jiří Tomeček.