„Snažím se ho připravit na to, co po něm budou požadovat. Někdy je to docela zábava a malý se těší. Na druhou stranu si myslím, že už to chce mít rychle za sebou, protože se často ujišťuje, že do školy půjde až za dlouho," svěřila se šestadvacetiletá maminka.

První školní kroky svého syna vyhlíží se zvědavostí. „Když po něm někdo něco chce, je docela stydlivý. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Na spousty věcí ho ale už připravují ve školce, čemuž jsem ráda," přiznala Hodáňová.

Zatímco ve Veselí nad Moravou se děti učitelskému sboru už představily, další města regionu je přivítají v příštím týdnu. Někde je pro malé budoucí školáky připravený pohádkový, jinde třeba námořnický zápis. „Příchozí musí samozřejmě splnit několik úkolů. Všechny budou v námořnické tématice a děti hravou formou jimi proplují. Za odměnu získají čepici a pamětní stužku," sdělila Lucie Stávková, pedagožka Základní školy Mírové náměstí v Hodoníně.

Každý rok se tamní učitelky snaží dětem první zkušenosti se školou zpestřit a zpříjemnit. „V loňském roce jsme měli zápis s vodníkem, před tím zase pohádkový. Chceme děti motivovat a nalákat je vždy něčím jiným," řekla Stávková.

O tom, jak bude vypadat letošní zápis dětí, mají mít jasno v Základní škole v Bohuslavicích u Kyjova. „Nejprve byla nemocná tři týdny učitelka a pak vychovatelka, které mají zápis na starosti. Proto jeho variantu řešíme až teď. Zřejmě zvolíme nějakou pohádkovou postavu, jež děti provede plněním úkolů z matematiky, slovní zásoby či poznávání barev," vyjmenovala ředitelka školy v Bohuslavicích Jovanka Rybová.

Vzdělávací instituce v Hodoníně očekávají příchod až dvou set dvaceti prvňáků. „Číslo je orientační, pokud by přišla vlna babyboomu, školy mají dostatečné prostory pro případné rozšíření tříd, problém je spíše v počtu pedagogů. Třídy jsou proto často dost plné, navštěvuje je pětadvacet až sedmadvacet dětí. A to pro první třídu není úplně ideální," uvedla referentka Odboru školství a mládeže Hana Matějková.

A dodala, že větší školy, jako jsou Očovská a Vančurova, mívají tři první třídy. „Možnosti odkladu využijí rodiče asi v šedesáti případech ročně," poznamenala.

Když děti před tým pedagogů předstoupí, musí vědět a říct, jak se jmenují, kde bydlí, případně i datum narození. Čeká je i přednes básničky či písničky a plnění jednoduchých zadání.

Na zápis proto trénují nejen s rodiči, ale už od září i v mateřských školách. „Na přípravu máme individuální plán a před zápisem se jí věnujeme ještě intenzivněji. Na začátku roku děláme test, abychom zjistili, na jaké úrovni děti jsou. Díky tomu se pak můžeme zaměřit na případné nesrovnalosti," sdělila Hana Kůřilová, ředitelka kyjovské Mateřské školy Za Stadionem.

Tam do příprav na první školní léta zapojují také rodiče. „Jde o odpoledne zaměřené na základní dovednosti, které by předškoláci měli zvládat. Rodiče tak při hře mají možnost vidět, jak jejich potomci reagují v prostředí školky a mezi jinými dětmi. Někdy totiž o tom mají zkreslené představy. Společné setkání je tedy přínosné a pomáhá i nám," konstatovala Kůřilová.