Po více než měsíční pauze se otevře první a zároveň poslední únorová ochutnávka v žeravické sokolovně. Tamní výstava, která začíná v sobotu dvě hodiny po poledni, se pyšní dlouhou tradicí třiačtyřiceti ročníků. Letos se návštěvníci mohou těšit na 483 vzorků. „Počet se snažíme udržet kolem pěti set. Většina vín je sice ze slovácké podoblasti, ale zařazujeme také několik vzorků z Čech. Konkrétně z Prahy," přiblížil za žeravické pořadatele Petr Pojzl. Příchozí mohou vybírat ze škály jak bílých, tak červených vín. Mezi bílými jsou nejvíce zastoupenými odrůdami Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené či Rulandské bílé. Mezi červenými si zájemci vyberou u Frankovky, Svatovavřineckého nebo André. „Z těch méně obvyklých vín budou k dispozici Dunaj a Hibernal," podotkl Pojzl. Žeravičtí tak ocení celkem čtyřiadvacet odrůdových vítězů. Těm tituly předá velvyslanec Evropské unie a žeravický rodák Robert Kopecký, a to před odjezdem na březnovou misi do Guyany. Největší zajímavostí koštu je ale nabídka jednoho vzorku jablečného vína od Karla Novotného. „Sám jsem byl překvapený, ale je velice dobré," doplnil organizátor. Kromě vína si hosté pochutnají také na zabijačkových specialitách a poslechnou si cimbálovou muziku.

O týden později představí skvosty z révy vinné ve Vacenovicích především místní vinaři a jejich kolegové z okolí. Už několikátý ročník se v sále Hospody U Letochů prezentují také vinaři z Kleinweikersdorfu vinařské oblasti Weinviertel Dolního Rakouska. „Ještě nabídneme vína z Boršic a Zlechova," doplnil za pořadatele František Ilčík. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika národopisného sdružení Vacenovice.

Ve stejný den se dočkají příznivci ušlechtilého nápoje v Blatnici a Čejči. Tam si za doprovodu domácí cimbálové muziky Mládí budou moci vybrat ze čtyř set padesáti vzorků. Místní vína doplní ta z Hovoran, Šardic, Uhřic, Násedlovic či Čejkovic. „Tradice koštu začala někdy v sedmdesátých letech. Nejdříve se konal každý druhý rok. Osm let je už každoročně," uvedl za organizující čejčské zahrádkáře Zdeněk Stávek s tím, že šampioni odrůd dostanou pohárky s vybroušeným jménem a vítězové bílého, červeného a růžového vína koštýře.

Josefský víkend bude na košty ještě bohatší. Výstavy jsou totiž na programu v Hovoranech, Strážnici, Těmicích i Kyjově. „Josefský košt nabídne k volné degustaci pět set vzorků nejlepších vín z Kyjova a okolí," dodal za pořadatele z kyjovské organizace Českého zahrádkářského svazu Blažej Zajíc.