Strážničtí dobrovolní hasiči už prošli odborným školením. „Mohou začít zachraňovat životy, i když například na místě nehody ještě není rychlá záchranná služba," nastínil přednosti novinky velitel jednotky Michal Vajčner.

Náklady na nákup nového přístroje pokryla městská kasa. „Za defibrilátor jsme zaplatili přibližně šestapadesát tisíc korun. Přístroj jsme mohli zakoupit právě díky dobrému hospodaření našich hasičů, kteří každý rok alespoň nějakou částku z rozpočtu ušetří," informovala starostka Strážnice Renata Smutná. Ta zároveň vyzvedla, jakou záslužnou činnost muži v ochranném oděvu s reflexními prvky odvádějí.

Nové vybavení posádek oceňují také obyvatelé Strážnice. Například Vendula Gregorovičová investici rozhodně nepovažuje za zbytečnou. „Bylo by dobré, kdyby měly defibrilátory časem všechny hasičské jednotky, základem samozřejmě musí být odborné proškolení. Na druhé straně nevím, jestli je dobré, aby hasičům přibývaly další úkoly," zamyslela se nad problematikou dvaadvacetiletá studentka.

Přenosný defibrilátor v hodonínském okrese vlastní ještě další dva dobrovolné hasičské sbory – z Kyjova a Žarošic. Na celé jižní Moravě je umístěno 76 těchto zařízení. A to jsou jen ty, které jsou nahlášené a zapsané v systému u krajské zdravotnické záchranné služby. Ta totiž s pilotním projektem na plošné umísťování defibrilátorů na vybraná místa v kraji přišla. „Cílem je, aby pomoc v tomto ohledu byla poskytnutá do pěti minut od vzniku události," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Zároveň upozornila, že se určitě nejedná o náhradu za péči záchranky. „Zákonný limit dojezdu do dvaceti minut splňujeme, nicméně u pacienta, kterého postihla zástava krevního oběhu, klesá jeho šance na přežití každou minutu o deset až dvanáct procent," přiblížila mluvčí.

Pochválila, že velmi dobré zkušenosti mají záchranáři právě s členy jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. „Mají opravdu zodpovědný přístup. Systém si samozřejmě hlídáme tím, že všechny pravidelně školíme a i po resuscitacích poskytujeme zpětnou vazbu," popsala Zuchová.

Podle ní se na jihu Moravy za dobu existence projektu podařilo zachránit pomocí přenosného defibrilátoru dva lidi. „Je to obrovský úspěch a ujištění v tom, že naše snaha má smysl. Máme prokázané, že tito lidé by bez součinnosti s přístrojem zemřeli nebo byli vážně postižení," dodala Zuchová.

Defibrilátory mají možnost použít za asistence operátorek záchranné služby také lidé přímo v ulicích Brna. Kromě hasičů je v současné době dostávají i policisté. Další ale mohou být umístěné například ve firmách. „Je možné, že o takových ani nevíme. Bylo by ovšem dobré, kdyby se nám zástupci podniků přihlásili, abychom je mohli do našeho systému zařadit a poskytnout jim školení. Důležitá je samozřejmě kromě rychlosti také kvalita resuscitace," vysvětlila mluvčí jihomoravské záchranky.