„Jsme nadmíru spokojení. Máme velkou radost. Na to, že Vřesovice mají něco přes pět set obyvatel, tak je to nádherné číslo. Prezentační místnost chvilkami praskala ve švech. Jsme malá obec a pro nás je to velký svátek, neboť na žádnou jinou akci u nás tolik lidí nepřijde," pronesl šéf vřesovických turistů a hlavní organizátor povedené akce Miroslav Vaculík. .

Ten v posledních dnech bedlivě sledoval předpověď počasí. To nakonec vřesovickým turistům přálo. „Byli jsme trochu nervózní, neboť v pátek pršelo. Báli jsme se malé účasti. Nakonec se počasí umoudřilo a v sobotu bylo hezky," řekl Vaculík.

Obec v Podchřibí tak o víkendu navštívilo téměř pět set turistů. „Lidé k nám přijeli z celé České republiky. Dokonce u nás byli turisté ze Slovenska, severní Moravy, západních Čech a z Vídně," pravil Vaculík.

Toho zájem turistů o Putování Moravským Slováckem těší. Květnový termín milovník pohybu a přírody sedí. Své o tom vědí i v nedalekých Ratíškovicích, kde pochod pořádají o pár dní později. „Naše akce je v turistickém kalendáři. Možná si to tam lidé našli," uvedl Vaculík. Podle něj se lidem ve Vřesovicích líbí. „Tentokráte jsme trasy směřovaly do Chřibů. Cyklisté jeli až na Bukovanský mlýn," připomněl hlavní organizátor.

Nejmladším účastníkem byla dvouměsíční Ema Kozáková z Vřesovic, nejstarším účastníkem byl devětaosmdesátiletý Vojtěch Rosůlek ze Starého Města. Nejvzdálenější účastník byl Marek Hergetuš, který na Slovácko přijel až z Košic.

Dvanáctka

Nejpočetnější rodina na akci byla Jaroslava Sehnala z Vřesovic. Ten sebou na pochod vzal dvanáct rodinných příslušníků. „Nejpočetnější kolektiv k nám pak přijel ze Znojmě," hlásil Vaculík.

Nejpočetnější výpravy byly z Vřesovic, Kyjova, Znojma, Brna a Vracova. Nejvíce turistů absolvovalo třináctikilome­trovou trať. Cestu z Vřesovic kolem svatého Klimenta, studánky u Mísy a Cimburku ušlo 153 lidí. Turistické kontroly byly letos umístěny na hoře svatého Klimenta, na Cimburku, v Koryčanech a u Koryčanské kaple.

Všechny účastníky v cíli zdobila originální plaketa a diplom. „Tradičně byli odměněni nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastníci a také nejpočetnější rodina na akci," řekl Vaculík.

Ten společně s dalšími organizátory připravil pro turisty bohatou tombolu. „Měli jsme 325 cen," chlubil se Vaculík. Účast na akci se navíc započítává do soutěže O Zlatého turistu 2012 – 2016.

Vřesovičtí turisté nebudou zahálet ani v nejbližším období. „V červnu jedeme na zájezd. Podíváme se do Lipníku nad Bečvou, Teplic nad Bečvou a Hranic na Moravě. Navštívíme také hrad Helštýn," informoval Vaculík.

Koncem května pořádají turisté z Vřesovic členskou brigádu. „Musíme udělat veškeré nátěry laviček, stolů a rozcestníků," dodal Vaculík.