Letošní úroda by mohla být nadprůměrná. Podle odhadů Českého statistického úřadu by mělo být sklizeno o 7,9 % více obilnin než minulý rok. Zvrátit by to mohly deště.

Dobrá úroda se očekává i na Hodonínsku. „Stav porostu se jeví lepší než v loňském roce, nicméně počasí posledních dní signalizuje značné problémy,“ řekl místopředseda okresní agrární komory Jan Fibingr.

Stejný názor sdílí i jeho kolega z agrární komory, člen představenstva, Tomáš Martinec. „Porost je nadějný, ale ještě není sklizený,“ varuje. Proti občasným dešťům jsou podle něj zemědělci chráněni.

„Když je velká vlhkost, může se tomu, kdo obilí neošetřoval, stát, že by se mu pomnožily plísně. V současné době ale není obvyklé, aby zemědělci neošetřovali,“ myslí si Martinec. Takoví lidé jsou pro nějspíše výjimeční hazardéři. Riziko však existuje i pro poctivé. „Kdyby čtrnáct dnů vkuse pršelo, byl by problém obecný,“ dodal Martinec.

Obilí by v takovém případě hrozilo zplesnivění a muselo by se úplně vyloučit z potravinového řetězce. S prodejem by zemědělci potom měli značné problémy. S obtížemi by je udali na výrobu biolihu, nebo rybářům.
„Tam už se nelicituje. Shání se odbyt za jakoukoliv cenu,“ přiblížil Martinec.

Kromě plísní se pěstitelé obávají také krupobití. Velké kroupy mohou polámat rostliny a vytlouct z nich zrna. Snížení výnosů způsobují i polehy. Prudký vítr a silný déšť skloní stébla k zemi, kde je kombajn nezachytí.

V této souvislosti zemědělce vystrašily velké víkendové deště a bouřky, které napáchaly v některých regionech značné škody. V okrese Hodonín ale příliš vysoké nebyly.

„Není to tak hrozné jako jinde, například v jižních Čechách. Pokles výnosu by měl být minimální,“ uvedl ředitel zemědělské agentury ministerstva zemědělství František Jedovnický.

O úspěchu, či neúspěchu úrody bude rozhodovat počasí. „Teď by bylo vhodné, aby deště přestaly a přišla správná žňová vedra,“ vyslovil přání zemědělců Jedovnický.

Právě v těchto dnech začíná sklizeň nejpěstovanější obilniny pšenice ozimé. Ta zabírá více než polovinu celkové osevní půdy obilovin v České republice.
V okrese Hodonín roste na téměř šestnácti tisících hektarech. Druhou nejrozšířenější obilovinou je ječmen jarní s třemi tisíci osmi sty hektary. Ten je zatím sklizen z jedné třetiny. Pod střechou je už celá úroda ječmene ozimého. Sklizeň ostatních obilovin ještě nezačala.

PAVEL ŠÍMA