Jejich velitel plánuje zažádat o přeřazení jednotky do vyšší kategorie. Potřebují k tomu už jenom jednu věc – cisternu.
„Jakmile dostaneme cisternu, budeme žádat,“ potvrdil velitel družstva Sboru dobrovolných hasičů v Hodoníně Pavel Viktorín a dodal, že početní stavy má jednotka splněné. „Chybí nám jen jeden velitel družstva,“ dodal Viktorín s tím, že adept na tento post už u nich slouží.
Cisternu mají hodonínští dobrovolníci přislíbenu od Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Potvrdil to jejich tiskový mluvčí Jaroslav Haid. „Letos bychom měli vyřazovat šest vozidel a předávat je dobrovolným hasičům.“ Vozidla jsou sice opotřebovaná a stará, ale potřebám dobrovolných hasičů vyhovují. Mají totiž mnohem nižší počet výjezdů, Hodonínští například kolem deseti ročně. Jejich profesionální kolegové jich podniknou asi dvě stě, tedy dvacetkrát víc.
Hodonínská jednotka usiluje o přeřazení z kategorie číslo pět do kategorie číslo tři. Kdyby se jí to povedlo, mohla by čerpat větší počet dotací. Pro obyvatele Hodonína a blízkých vesnic by to zase znamenalo zvýšení bezpečnosti.
To uznávají i profesionální hasiči. „Pokud by jednotka fungovala ve třetí kategorii, dokázala by nám daleko víc pomoct. Taková jednotka má vyšší početní stavy a jsou na ni kladeny vyšší nároky na vybavení,“ tvrdí ředitel Územního odboru Hodonín Václav Špéra. Dobrovolníci by v případě úspěchu měli dvě jednotky namísto současné jedné a mohli by vyjíždět i do okolních obcí s dobou dojezdu do deseti minut, tedy pravděpodobně do Mikulčic, Lužic, Rohatce, Dolních Bojanovic a Dubňan; možná i do Mutěnic.
Jednotku dobrovolníků podporuje i starosta města Lubor Šimeček. Podle něj jsou pro bezpečnost města potřební, někdy až nepostradatelní. „Když hrozilo protržení hráze pod Hodonínem, bez dobrovolných hasičů bychom se vůbec neobešli,“ prohlásil starosta.
Technická vybavenost jednotky je podle něj důležitá. „Když odcházejí lidé od profesionálních hasičů, je dobře, když vydrží dál u jednotek dobrovolných hasičů. Pokud u nich ale není patřičné vybavení, vykašlou se na to a odcházejí úplně. Potom tam zůstávají jenom důchodci,“ řekl starosta Šimeček.
Ředitel územního odboru Špéra přesto ještě neví, jestli jednotku k „povýšení“ doporučí. K jeho stanovisku bude přihlížet krajské ředitelství při posuzování žádosti.
PAVEL ŠÍMA