Mikulčická zásahová jednotka má deset členů. Obleků však měla jenom pět, což jí neumožňovalo zásah v plném počtu. „Bez nich nemohou hasiči k požáru, bezpečnostní podmínky jsou přísné," uvedl starosta mikulčických hasičů Jaroslav Bolfík.

Jenom hasičská přilba, která je součástí obleku a musí vydržet teploty a tlaky při zásahu, stojí více než osm tisíc korun. Mikulčičtí mají přitom v garáži i jednu raritu, starou Pragu V3S z roku 1958. „Je plně funkční, ale máme ji spíše jako veterána. S moderními auty se stále může měřit v průchodnosti terénem, ovšem na silnici už zaostává," doplnil Bolfík.Pro zvětšení klikněte.

Jihomoravský kraj uvolnil pro dobrovolné sbory téměř padesát milionů korun. Rok předtím to bylo jen třicet. Krajští zastupitelé o tom rozhodli na posledním zasedání. Z Hodonínska Největší díl připadl Ždánicím. Dvě stě tisíc jde na nové auto, dalších čtyři sta tisíc je potřeba pro dokončení rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Auto má ve Ždánicích sloužit hlavně k dopravě členů jednotky na místo zásahu. Současná, dvacet let stará dodávka, už byla tak nespolehlivá, že ji sbor musel vyřadit ze zásahů. Minulý rok zasahovali například u požáru ve výrobně plastů ve Ždánicích.

Jezdí ale až na Vyškovsko. „Škoda byla tehdy deset milionů korun," přiblížil velitel ždánických hasičů Rostislav Schöfr.

Sbor působí ve městě již sto třiatřicet let, zásahová jednotka má patnáct mužů. Starý stroj nahradí nový i ve Strážovicích. Tam zamířilo čtyři sta tisíc korun. „Do této doby používali hasiči Avii z osmdesátých let, to už byla časovaná bomba. Víc se do ní vráželo, než se s ní jezdilo," řekl strážovický starosta Petr Markus. Tamní hasiči získají devítimístnou dodávku.

Dobrovolní hasiči jsou důležitou součástí boje proti živlům. Pokrývají výrazně větší oblast než stanice s profesionály. „Těch je v kraji jenom šestadvacet, kdežto dobrovolníci jsou téměř v každé obci. Bez nich by to nešlo," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že spousta profesionálů patří zároveň i k dobrovolným sborům.