I s kolegyní nasazují vlastní zdraví, aby pomohli přetíženému zdravotnímu personálu. „Pomáhali jsme s péči o covid pozitivní pacienty nebo s těmi ležícími v karanténě se zdravotními potížemi,“ přibližuje Opluštil, který zástupcem velitele zásahové jednotky.

V neděli si tak poprvé vyzkoušel práci přímo na covidovém pracovišti v originálním bílém skafandru po zdravotníky, s respirátorem i ochranným štítem. „V hasičské třívrstvém obleku mi ale v létě při zásahu bylo větší vedro. V tomto zdravotnickém musí se musí člověk pohybovat mnohem opatrněji, aby správně dodržoval bezpečnostní pravidla, zejména co se týká covidu,“ porovnává pocity hasič a bývalý řidič sanitky.

Ten může pomáhat přímo na oddělení díky tomu, že absolvoval zdravotnické kurzy. Podobně jako jeho kolegyně, která dříve pracovala jako sanitářka. „S kolegyní chceme pomoci i o dalším víkendu,“ prozradil Opluštil s tím, že v nemocnici nastoupili po zprostředkování dobrovolnickým centrem Dobromysl.

Dvojice hasičských dobrovolníků je nyní mimo stanici a také zásahová jednotka se musí vypořádat s jejich absencí. Přesto zůstává akceschopná.

To hodonínská nemocnice se musí vypořádat s dalším nárůstem covid pozitivních pacientů. „Vítáme každou pomocnou ruku, zvláště teď, když vrcholí druhá vlna s onemocněním covid-19. Aktuálně přibývá hospitalizovaných pacientů a s tím roste i počet těžkých případů,“ přibližuje ředitel nemocnice Antonín Tesařík.

Jak upozornil, zdravotnický i nezdravotnický personál je velmi přetížený prací na exponovaných místech, kde pečují o nemocné s koronavirovým onemocněním. Někteří zaměstnanci se navíc nemohou zapojit do práce, protože jsou v karanténě nebo nakažení covidem. „Prosíme urgentně o výpomoc praktických lékařů na zajištění pohotovosti. Po ordinační době, případně o víkendech alespoň jednu službu. Také bychom přivítali na výpomoc ambulantní specialisty, zejména s odborností interny,“ dodává ředitel.