S přísnými pravidly souhlasí také organizátor sběru bylinných čajů Vít Hrdoušek. „Navíc se nesmí sbírat takové druhy a části rostlin, které jsou zákonem chráněné," uvedl Hrdoušek. V těchto dnech využívají příznivého počasí a sbírají místní i zahraniční dobrovolníci květenství prvosenek, mladé natě kopřiv a mladé listy břízy a ostružiníku. V dalším období budeme brát lípu, řepík, mateřídoušku a dobromysl. Více než dvě stě kilogramů sušených bylin pak nařeže a nabalí čejkovický Sonnentor," sdělil Hrdoušek. Podle něj se do organizovaného sběru zapojují nejaktivněji obce na Strážnicku a na Horňácku. Letos se významně podílí také Masarykova základní škola ve Velké nad Veličkou. Na louky nad obcí vyrazí 250 školáků. „Minulý týden sbíraly petrklíče děti z druhého stupně. Tento týden půjdou na sběr mladší děti. Máme svoje místa nad nádražím na kopci Molvy. Nasbírané květiny pak sušíme na půdě," uvedl zástupce ředitele školy Oldřich Janouch.

Další fáze zpracování nasbíraných bylin si za své vzali pracovníci místní radnice. „Kvalitu výsledného produktu lidé oceňují a litují, že se nedá všude koupit," tvrdí starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Právě on a Vít Hrdoušek stáli před šestnácti lety na začátku sběru bělokarpatských bylin a z nich vyráběných čajů. „Chtěli jsme využít luk plných bylin. Napadlo nás, že by se daly zužitkovat na čaj, jenž by připomněl území, krajinu, kterou dlouhodobě lidé udržují a ještě ji nezničili," dodal Hrdoušek. První dva tisíce krabiček čaje nesly název Horňácký odzemek. Čaj nebyl volně prodejný a sloužil jen k prezentaci obcí.