A stejně jako vloni, se k nim mohou opět přidat i dobrovolníci ze Slovácka. Musí jim ale být víc, než osmnáct let. „S krajany jsme loni navázali blízké vztahy a shodli se, že akce měla smysl. Proto v ní chceme pokračovat," řekl Petr Hájek.

Loni jel ještě jako účastník, letos se už podílí na spolupořádání. Patnáctičlenná skupina bude letos pomáhat ve dvou krajanských vesnicích, a to v Českém Sele a Kruščici. „Za cíl jsme si letos dali vytvořit v Kruščici skanzen a také chceme pomoct s opravou krajanského domu z období první poloviny devatenáctého století, tedy doby, kdy do oblasti dnešního Srbska přišli Češi. V Češku Selu se pak budeme podílet na opravě studní a místního hřbitova. Vše společně s místními," sdělila k letošním plánům organizátorka tábora Magdalena Konopová.

Jak doplnila, pomoct chtějí dobrovolníci také s prací na polích. A to hlavně starším krajanům, kteří už fyzicky náročnou práci nezvládají.

Deset dní ale nebudou dobrovolníci trávit pouze prací. Čekají na ně různé hry, delší výlety, jejichž cílem budou přírodní zajímavosti a zúčastní se také místních slavností. „Po celou dobu tábora, který se letos koná od šestadvacátého června do osmého července, budeme v bezprostředním kontaktu s krajany, kteří nám poskytnou zázemí v jejich kulturním domě," dodala Konopová.

Hnutí Brontosaurus, které letos slaví už čtyřicet let, působí nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kromě podpory české menšiny v Srbsku, pomáhají jeho členové také v Rumunsku, Indii nebo na Ukrajině.

Zájemci, kteří chtějí vyrazit za českou komunitou do Srbska, si mohou některé z volných míst zajistit přihlášením na www.international.brontosaurus.cz.