Tento krok jen rozjitřil vypjatou atmosféru v dvoutisícové tornádem postižené obci. Uvolnil vlnu výhrůžek starostce Martě Otáhalové. „Byla to největší blbost, kterou mohla udělat. Každý totiž nemá podmínky pro ubytování dobrovolníků, kteří tady jsou potřeba,“ svěřila se včera Jitka Bílská při opravě poničeného domu. Uznala, že někteří dobrovolníci přece jen dělají i nepořádek.

Nad zavřením haly pro dobrovolníkům kroutil hlavou i hasič Emanuel Hanyk. Dorazil na Podluží pomoct až Poříčí u Litomyšle. „Nepochopil jsem to. V hale jsou sprchy i místo na spaní a oni to zavřou. Po náročné dřině se lidi potřebují vyspat pod střechou. Teď sem kvůli tomu někteří nepojedou,“ řekl včera hasič, který po tornádu přijel pomáhat už potřetí.

Starostka rozhodnutí vysvětlovala tím, že s některými dobrovolníky byly problémy. Mezi nimi třeba poškození dvou záchodů. „Nabídla jsem jim auto, že je budeme vozit od vlaku,“ uvedla Otáhalová. Tedy do azylového vlaku v Hruškách.

Přesto se řada místních domnívá, že se mělo vůči dobrovolníkům jednat vlídněji, a že současné dvě hodiny veřejných sprch v kabinách fotbalistů jsou málo. „Celá záležitost vrhá špatné světlo na všechny, na starostku i dobrovolníky, kteří tady udělali mnoho práce,“ myslí si Iveta Marková.

Podle radního Michala Bešty se situace příliš vyhrocuje v době, kdy je zapotřebí zachovat klid a rozumnou míru tolerance. „Na obci dělají, co můžou, ale chyby se stávají. Očekával bych ale spíše konstruktivní přístup než výhrůžky,“ dodal radní.

Mikulčice

- Počet obyvatel: 1 968.

- Starostka: Marta Otáhalová (od roku 2018).

Po tornádu

- Demolice: 62 domů.

- Poškození: 334 domů.

 -Aktuálně potřebují: především zedníky, tesaře, klempíře a pokrývače.