„Kromě nepřetržité čtyřiadvaceti­hodinové neformální a věřím, že i uvolněné zábavy s cimbálovými muzikami se v této „disciplíně" pokusíme o zápis do České knihy rekordů," řekl za organizátory Dne a noci s hudci aneb 24h Le Bukovanský mlýn Pavel Růžička. Hrát se začíná v sobotu v šest večer. Cimbálové muziky z celého Slovácka mají vyhrávat až do následujícího podvečera. V Bukovanech se představí CM Bálešáci ze Starého Města, CM Krepina ze Strážnice, CM Pavla Růžičky z Kyjova, CM Vojara z Velkých Bílovic, CM Mládí z Čejče, CM Friška z Kyjov a další muzikanti, kteří se přidají.

Milovníci folkloru se potěší i na Podluží, ve Starém Poddvorově. Tam se o víkendu uskuteční jubilejní dvacátý ročník Festivalu dětských folklorních souborů. „Náš soubor vznikl v souvislosti s tradicí dětských krojovaných hodů a vzal si nad nimi patronát. Vytvořili jsme tak Festival dětských folklorních souborů. Později jsme začali zvát i zahraniční soubory a dnes je z této akce festival s mezinárodní účastí, který je dokonce od roku 2004 dvoudenní," upozornila vedoucí souboru Kordulka Miroslava Hajdová. V sobotu od 18.00 začíná přehlídka dětských zpěváčku O perníkové srdce Poddvorova. Poté následuje vystoupení souborů Slováček z Brna a DFS z Maďarska, nejlepších verbířů a zpěváčků Podluží a Zpěváčka 2012 Patrika Havlíka. V nedělním odpoledním programu se představí Leváránek ze slovenských Velkých Levárů, Hanýsek ze Šakvic, Koňárci z Poštorné, Podkověnka z Svatobořic-Mistřína a Jatelinečka z Moravské Nové Vsi.

Okresní město bude patřit v sobotu Slavnostem Vodního království. Ty se uskuteční v areálu hodonínského Masarykova muzea a přilehlého ramene řeky Moravy. O dopolední program se postarají raftové závody. Ve 12.45 vyrazí slavnostní průvod z Regionálního centra do areálu oslav. V jednu odpoledne se na terase zámečku uskuteční Slavnostní zahájení slavností. Otevře se pohádková říše, dobové ležení, královská zvířecí farma, jarmark a atrakce po děti. Vše zdarma. Následovat bude psí agility, šermířské, kejlířská a taneční vystoupení a finále raftařských závodů. Královské hry odstartují pět minut po třetí. Večer se uskuteční královský bál na počest královny Barbory I. Audience u královny a autogramiáda královského ceremoniáře Jana Čenského je na programu v 18.30. Večer nebude chybět kejklířská a rytířská vystoupení, dobový tanec a provazochodecká ohňová show.

Zcela jinou atrakci budou mít v sobotu v Terezíně. Tamní výcviková stáj Terezovský dvůr podeváté program, ve kterém příchozí uvidí, co koně dokážou. Akce začíná v poledne prohlídkou stájí a zahájením výstavy dětských prací. Hlavní část programu odstartuje ve 20.00.

Na klasiku, interaktivní hudebně taneční přestavení, japonskou frašku či taneční performaci se mohou těšit návštěvníci dvoudenního festivalu Divadelní poušť Mezi smrky. Druhý den festivalu začíná v sobotu bohuslavickém ART mlýně v 15.30.

Nový multižánrový festival se otvírá v neděli ve dvě odpoledne v Dolních Bojanovicích, kde se představí hned sedmnáct domácích hudebních kapel. „Podnět k uspořádání festivalu dal Štěpán Esterka, který je ředitel naší základní umělecké školy, která letos slaví dvacáté výročí," vysvětlila Andrea Červenková z dolnobojanovické radnice. Akci, která se uskuteční v areálu za základní školou, moderuje Adéla Banášová.