Podmínky vyrovnání už probírali také zastupitelé, jsou zatím předběžné a stále se o nich jedná. Dialog o jednotlivých bodech smlouvy se vede i s Novotným. Jeho vyjádření se však Hodonínskému deníku Rovnost nepodařilo získat. Jedním z hlavních bodů vyrovnání je vystoupení Strážnice z obory Radějov, o kterou se město snaží už několik let. „Teoreticky provádí myslivecké právo ve strážnickém lese Leoš Novotný, což by se po vystoupení změnilo," uvedl strážnický zastupitel František Příkaský. Strážnici by tak vznikla nezávislá honitba. Problémem ale je, že podle zákona musí mít více než pět set hektarů. Jenže má pouze tři sta. „Řešením je tedy přičlenění honitby například k sousední, nemyslím si, že vznikne honitba samostatná," nabídl svůj pohled odborník, lesní správce Bzence a jeho místostarosta Ivan Černý.

Toto řešení má však také další úskalí. „Aby mohla vzniknout městská honitba, radějovská by musela zaniknout. Na to Novotný nepřistoupí," tvrdí Příkaský. Jako řešení vidí zrušení obory Radějov také dobrovolník v Hnutí Duha Pavel Dekař, který ji dlouhodobě považuje za komerční projekt sloužící jen k zábavě úzké skupině lidí.

V oblasti se totiž nachází luxusní lovecký resort, zájemci si v oboře mohou za poplatek vybranou zvěř ulovit. „Zvěř se dostane bránou nebo poničenou velkoplošnou oplocenkou do městské části lesa. Daňci tam pak škodí i dalším rostlinám," sdělil Dekař. Podle něj v oboře díky velkému množství zvěře nedochází k přirozenému omlazení flóry. Rozdíl mezi oběma oblastmi prý dokáže rozpoznat i laik. „Dělal jsem před časem třídenní monitoring. Druhová skladba je velmi slabá. Vzácný exemplář květiny rudohlávek jehlancovitý jsem našel pouze jediný," přiblížil botanik s tím, že o necelé tři kilometry dále v oblasti Čertoryje jich byly desítky.

Obora Radějov patří od roku 2010 prostřed­nictvím jeho společnosti bývalému majiteli Hamé Leoši Novotnému, kdy se dohodl s Lesy ČR na směně pozemků, které měl do té doby pouze v pronájmu. Strážnická třísethektarová část je od obory oddělená plotem.

Strážnice společnost Novotného zažalovala za poničení městského lesa daňky z obory. V únoru se žaloba rozšířila na něj i jeho manželku Bohumilu. Tehdejší právnička zastupující město poukázala na to, že daňky vlastní právě manželé Novotní. Okresní soud v Hodoníně však v únoru letošního roku rozsudek nevydal.