Kancelářský život tady skončil. Výrazný impulz vdechl budově až nový majitel před dvěma a půl roky, kdy začaly první práce. O pár měsíců později už na stavbě visel, a stále visí, reklamní banner lákající na budoucí polyfunkční dům s byty a mateřskou školou.

Pak se ale další posun přestavby zadrhnul v územním plánu města. A právě kvůli tomu vystoupil na posledním jednání hodonínského zastupitelstva brněnský architekt Michal Matonoha, který je jednatelem firmy Urban Protection. Jako vlastník budovy na rohu Koupelní a Bratislavské ulice chce objekt oživit byty. „Chtěl bych stavět i v této době, kdy se nestaví,“ řekl Matonoha.

Obžalovaný muž měl pěstovat čtyřiačtyřicet rostlin konopí v areálu bývalého zemědělského družstva na Hodonínsku.
Kila marihuany ve Tvarožné Lhotě. Muži kvůli pěstování konopí hrozí roky vězení

Společnost přitom téměř na den přesně před třemi lety představila svůj záměr s možnými čtyřiceti byty jako návrh na změnu územního plánu. „Jelikož tehdy náš návrh zastupitelé odsouhlasili, nabyli jsme dojmu, že je tady zájem s lokalitou něco dělat. Od té doby uplynulo už třicet šest měsíců, ale jsme vlastně na začátku. Najednou se totiž začaly měnit názory a začaly se posouvat změny územního plánu,“ přiblížil na letošním únorovém zastupitelstvu jednatel.

Připomněl, že přitom firma prakticky vždycky vyhověla v územním plánu těm, kteří o něco žádali. „Abychom to nebrzdili. Na druhé straně už tehdy mohlo město nějakým způsobem náš záměr ukončit, což neudělalo, a za to jsme rádi. Jenže jsme byli odkládaní na změnu číslo dvě, tři a pak čtyři. Ta byla shodou okolností zamítnuta půlroku poté, co byl schválený záměr jiné firmy na výstavbu v lokalitě bývalé mateřské školky v úplně stejně funkční ploše, tedy SX,“ upozornil Matonoha na navrhovanou změnu plochy smíšené obytné specifické hned v sousedství. To už ale nyní týká právě pořizované změny číslo pět územního plánu.

Současná podoba bývalé administrativní budovy Jihomoravských lignitových dolů v Hodoníně.Současná podoba bývalé administrativní budovy Jihomoravských lignitových dolů v Hodoníně.Zdroj: Deník/Petr Turek

Na to také zareagoval na úterním zasedání starosta Libor Střecha, když připomněl dřívější jednání. „Zastupitelé rozhodli o prověření vaší změny. Za účelem vycítění potenciálních problémů se to rozdělilo na změnu tři, čtyři a pět. Trojka byla schválena, čtyřka byla zamítnuta nebo zastavena a pětka není stále ještě ukončena. Zastupitelstvo rozhodne, jestli půjdeme dál, nebo to ukončíme,“ uvedl starosta.

V hodonínské sportovní hale začala velká modernizace.
Sportovní hala v Hodoníně bude uzavřená, začala v ní rozsáhlá modernizace

Pro nové využití na byty se v průběhu projednávání objevily jako možné problematické aspekty dodržování hlukových limitů a zajištění pohody bydlení, a to hlavně ve vztahu k okolnímu průmyslu. Nesouhlasné vyjádření některých průmyslových firem bylo i v podkladech pro zářijové ukončení pořizování změny číslo čtyři.

Matonoha se ještě v závěru posledního zastupitelstva snažil žádat zastupitele, aby zvážili svůj postoj pro dílčí změnu územní plánu pro prostor bývalé administrativní budovy dolů. „Chtěli bychom se přihlásit ke změně číslo pět. Nemůžeme tak učinit sami, musel by to udělat nějaký zastupitel,“ podotkl jednatel.

Hodonín získá zpět své peníze uložené ve Sperbank. Do měsíce dostane téměř 120 milionů korun. Ilustrační snímek.
Peníze ze Sberbank. Hodonín má svých 120 milionů korun dostat za měsíc

Na jeho adresu bude ale směřovat odpověď zastupitelstva na předchozí dopis jeho firmy vyzývající k rovnému postupu. Podle této odpovědi nelze vyhovět požadavku na společné projednání změny územního plánu čtyři a pět s tím, že firma může podat nový návrh na pořízení změny územního plánu.

„Jelikož není pořizování změny číslo pět územního plánu dosud ukončeno a vydání změny územního plánu je vyhrazeno jako samostatná působnost zastupitelstva města, není možné předem vyvodit, jaké budou výsledky hlasování zastupitelstva města a zda a v jaké podobě změna číslo pět vydána,“ stojí v závěru odpovědi hodonínského zastupitelstva.