Místní obyvatelé, oslovení redakcí Hodonínského deníku Rovnost, mají již jasno, jak se s nepříjemností vyrovnají. „Nastěhuji se ke své přítelkyni, má vlastní bojler. Bydlí kousek, těch několik dnů to vydržíme. Minulý rok jsem ale používal studenou vodu," svěřil se obyvatel Hodonína Jan Otruba.

Jsou však i jiné možnosti. „Vykoupu se v práci," řekl další z místních Drahomír Gajoš.

Technici společnosti ČEZ Teplárenská se ve třech dvou až pětidenních termínech zaměří na údržbu a obnovu zařízení. „Zkontrolujeme provozuschopnost stavu uzávěrů a prověříme i funkčnost uzlových bodů na parovodních rozvodech. Rovněž necháme vyměnit nefunkční odvaděče kondenzátu a nefunkční armatury, které dosloužily při běžném provozu," popsal za ČEZ Teplárenskou Pavel Šantavý, vedoucí oddělení Hodonín – provozní jednotka Východ.

Odstávka se týká všech odběratelů tepla, z velké části obyvatelů hodonínských bytů. „Spravujeme asi sto padesát domů, jde o více než sto z nich. Naším dodavatelem tepla je Městská bytová správa Hodonín, která je bere od Teplárenské," připomněla ředitelka Stavebního bytového družstva Hodoňan Dana Bernátková.

Jako první se odstávka dotkne odběratelů z hodonínské Národní třídy, Horních Valů a sídliště Jihovýchod. Tam začíná devětadvacátého července, o den později se přidají byty ze zbytku Hodonína.

Výjimkou jsou pouze domy v okolí Lesní ulice a dům pro seniory. Obyvatele Lesní však nakonec také budou muset vystačit se studenou vodou, a to druhého a třetího srpna. Stále však dopadnou lépe než obyvatelé slovenského Holíče, kteří budou mít chladný celý první srpnový pracovní týden.

Teplárenská na tento rok nemá v plánu žádné další větší opravy, termíny se proto nemají posunovat či jinak měnit. Náklady na údržbu a obnovu se pohybují kolem sta tisíce korun. Hodonínská elektrárna patří mezi nejstarší provozované v České republice, vznikla v padesátých letech.