V tomto volebním období jde v regionu už o osmého starostu, který přišel o křeslo. Rozhodnutí Domanínských neodvrátil ani fakt, že je jen půl roku do nových voleb.

Oficiálního vyjádření vedení obce se redakce Hodonínského deníku nedočkala. Momentálně nejvyšší představitel Domanína, který by k tomu byk ten nejpovolanější, odmítl cokoliv vysvětlovat. Pouze potvrdil fakt, že k odvolání došlo.

„Nemám proč. To je naše věc,“ prohlásil místostarosta obce Antonín Zelina.

Vysvětlit důvody odvolání nechtěli ani ti, kteří pro něj v pátek pomyslně zvedli ruku při zasedání zastupitelstva. „Ne, to nebudu komentovat,“ zněla nejčastější odpověď.

Starostu odvolalo šest z osmi zastupitelů

Redakci se přesto podařilo zjistit, že hlasování o odvolání starosty Tibora Koóše se odehrávalo tajně. Z osmi zastupitelů bylo šest pro, jeden proti, jeden se zdržel hlasování. Šlo tedy o poměrně jednoznačné vyjádření nedůvěry.

„Víme, že je jen půl roku do nových voleb, ale už jsme chování pana starosty nechtěli dál snášet. Nebyla s ním možná domluva,“ nastínil hlavní důvod jediný ze zastupitelů, který se odhodlal promluvit, a to pouze bez uveřejnění jména.

Jeho vyjádření koresponduje i s anonymním oznámením, které do redakce přišlo. Podle něj byl starosta odvolaný pro „nevhodné chování a všeobecnou nespolupráci“.

Informace o odvolání prvního muže obce se ihned rozneslo po celé vesnici. Pro mnohé to byl šok. Kdo se ovšem o dění na obecním úřadě zajímal, překvapený nebyl.

Že by za odvolání mohly vojenské móresy exstarosty…

„Ze začátku to vypadalo, že bude dobrý, ale pak to bylo pořád horší. Byl to voják z povolání a vím, že móresy z tohoto zaměstnání přenášel do svého starostování. Ostatní se s ním nemohli dohodnout,“ řekl jeden z místních. Jeho jméno redakce zná, ale i on, stejně jako všichni, koho redakce oslovila, chtěl zůstat v anonymitě.

Ani Koóš nechtěl k dění nic říct. „Důvody mi neřekli, jen mě odvolali. Na svou obhajobu proto nemám co uvést,“ poznamenal odvolaný starosta.

Nového prvního muže Domanína volí v úterý

Domanín tak čeká mimořádné zastupitelstvo, které rozhodne o tom, kdo dovede vesnici k podzimním komunálním volbám. Jeho termín už je stanovený. Zasedne v úterý 18. května v 19.00 v tamní obřadní síni.

Na programu je nejen volba nového starosty, ale také nového místostarosty.

Aktuální volební období v okrese Hodonín starostům nepřeje. Už v sedmi obcích přišel starosta o místo, napořád nebo jen na čas. V Terezíně musely být dokonce nové volby.