Upozornila zároveň, že pokud mají úředníci jakýkoliv problém, je ochotná je s nimi řešit. „Pokud vím, tak jsem nikomu diskusi neodmítla. Na anonymy ale nereaguji. Jestli někdo něco tvrdí, tak to musí mít také podložené argumenty," vyjádřila se starostka.

Právě jí a zástupkyni za nepřítomnou tajemnici anonym či anonymové vytýkají zejména aroganci, potlačování diskuse a to, že nejsou objektivní a nestranné. „Na úřadě vládne atmosféra strachu, kdo může, ten odchází. Nedivím se, že se autoři nepodepsali. Úřadem se nesou zvěsti o tom, že každý den tady někdo brečí a nejsou to plačky," řekla zaměstnankyně úřadu, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce je ale zná.

Podle svých slov kvůli opakovaně vyjadřované nedůvěře odešel například bývalý právník města Jan Bělohoubek. „Za situace, kdy mi byla radikálně změněná pracovní náplň a opakovaně otevřeně vyjadřovaná nedůvěra v mé profesní schopnosti, jsem již neshledával žádná pozitiva v setrvávání v pozici právníka. Příchozí pracovní nabídku jsem v takové atmosféře nemohl ignorovat," uvedl Bělohoubek s tím, že bývalé kolegy s jejich vystoupením hluboce chápe. „A soucítím s nimi," podotkl bývalý právník radnice.

Součástí APELu jsou také přílohy, které se věnují žádosti starostky o udělení souhlasu s odvoláním tajemnice. Adresáti v nich našli celý rozsudek ředitelky krajského úřadu, kterým souhlas neudělila, i s odůvodněním. Poměry na městském úřadě zaujaly také bývalého místostarostu Jaromíra Hýbnera, který okomentoval na svém webu to, že rozsudek nepřímo dokazuje, že neexistovaly žádné důvody k odvolání tajemnice. Tuto snahu podle něj lze považovat za čistě účelovou.

ANKETA: Co si myslíte o dopise APEL a jaké kroky podniknete?

Ladislav Ambrozek, zastupitel za KDU-ČSL

Průzkum internetu zaměstnanců mi připadal jako neférový. Už dříve jsem říkal, že zaměstnanci potřebují hlavně důvěru. Toto sledování vidím jako krok proti vzájemné spolupráci a důvěře vedení s úředníky. Překvapily mě některé informace kolem odvolání tajemnice. Pokud nebudou řešené, tak je budeme interpelovat.

Terézia Išková, zastupitelka za Svobodné

Pokud jde o anonym, musí se k němu přistupovat opatrně. Ovšem informace, které byly v mailu, nám byly řečeny i osobně, i když samozřejmě s větší opatrností. Nestandardního chování starostky je v poslední době mnoho, korunu mu nasadilo tajné monitorování zaměstnanců, které navíc stálo 195 tisíc korun.

Vítězslav Krabička, místostarosta za Změnu a SZ

Nepocítil jsem, že by byl na úřadě vyvíjený nátlak. Zaměstnanci se mohou obrátit i na odbory. Některé body v dopise mě ale zaujaly a chci se ně v radě zeptat. Navíc tam vnímám osobní vztahy. Jde o anonym, takže nevíme, kolik za ním stojí lidí. Pročetl jsem si přílohy a myslím, že se nemělo žádat o odvolání tajemnice.

Ján Lahvička, místostarosta za KSČM

Myslím si, že se jím vůbec nebudu zabývat. Spousta obvinění jak starostky, tak vedoucí odboru je nepodložených a nejsou upřesněné. Píše se tam o šikaně, a není řečeno kdy ani jak. Navíc z toho jde strašně cítit politické pozadí. Domnívám se, že v tomto opravdu nikoho nezajímá chod hodonínského úřadu.

Roman Sedlačík, zastupitel za ČSSD

Když nejsou zaměstnanci spokojení, mají se podepsat a udělat petici. Myslím si, že jde o aktivitu některých lidí, kteří nejsou spokojení s vedením radnice. V současnosti žádný problém nevidím, pokud by tam starostka měla něco vážnějšího, tak by se o to postarala. Samozřejmě by se dopisem ale rada měla zabývat.

Igor Taptič, zastupitel za Nezávislé

Jsem povinen za Nezávislé vyjádřit zaměstnancům městského úřadu velkou podporu a složit poklonu za odvahu vyjádřit svůj názor. Určitě je podpoříme. Pokud by byla pravda jen polovina z toho, co se v APELu vyjadřuje, nedá se v takovém prostředí efektivně pracovat bez strachu a všudypřítomného stresu.