Z jeho stranických kolegů se navíc mimo zastupitelstvo dostal i bývalý poslanec Ivan Ohlídal ve Veselí nad Moravou. Post v zastupitelstvu uhájil někdejší senátor Zdeněk Škromach a dokonce z vítězství se radoval okresní předseda partaje Václav Tvrdý v Lovčicích.

Neoslnili ani občanští demokraté. Po čistce jim voliči v Hodoníně důvěru nedali. V Dubňanech ani nekandidovali a mírnou ztrátu zaznamenali v Kyjově i Veselí nad Moravou, byť zde starostu Miloše Kozumplíka hlasy vynesly do čela. „Smutně se dívám na výsledek celé oblasti i okresního města Hodonín,“ napsal na facebook bývalý zastupitel za ODS František Ondruš, nyní kandidující za soukromníky.

Ani vládnímu ANO 2011 nebudou výsledky v hodonínském okrese podle všeho stačit na starostovské či místostarostovské posty ve větších městech. V Hodoníně ztratilo tři mandáty, v Kyjově několik stovek hlasů a ve Vracově ani nekandidovalo. Na druhé straně posílilo ve Veselí nad Moravou o jednoho zastupitele a oblastní předseda hnutí Petr Šmidrkal přivedl jako lídr k vítězství nezávislou kandidátku Za rozvoj Velké ve Velké nad Veličkou.

Největší obec Horňácka bude mít každopádně nového starostu. Ten první porevoluční, Jiří Pšurný, totiž nekandidoval. „Už toho mám plné kecky. Poslední volební období bylo náročnější než ty předchozí. Mezilidské vztahy se vyvíjejí jiným směrem, než tomu bylo dříve. Je to více méně boj,“ svěřil se Deníku Rovnost jednašedesátiletý Pšurný.

Mráka: Návrat ČSSD na výsluní? Zabrat, makat a nezradit stranu

Hodonín - Po vítězných volbách 2010 byli sociální demokraté v Hodoníně na vrcholu. Historik Jiří Mráka se stal starostou. O víkendu však zažili od voličů výprask, nezískali ani čtyři procenta hlasů.

Proč jste prohráli?
Je to pro mě zklamání. Sice jsem nečekal závratnou podporu, ale s účastí v zastupitelstvu jsem počítal. Když to tak voliči chtěli, tak je to asi v pořádku.

Jak vrátit sociální demokracii k bývalým úspěchům?
Vytrvale pracovat. Nevykašlat se na práci a nezradit stranu. Neodejít z ní tak, jak to někteří dělají. Mladí musí zabrat a být poctiví k sobě i druhým. Nemluvit něco jiného než dělat.

V Hodoníně existují dvě stranické buňky. Co nyní s nimi?
Moc už do toho nechci mluvit. Z naší dvojky někteří lidé odešli, takže musíme zrevidovat stav. Já rozhodně neodejdu a pomůžu. Do budoucna bychom se měli spojit.