Původně ministerstvo průmyslu a obchodu vytipovalo čtyři vhodné lokality, ke kterým kromě Veselí nad Lužnicí a Veselí nad Moravou patří také Moravské Budějovice a Cheb. Téma vybudování nových průmyslových zón s podporu státu bylo na programu zasedání vlády už dvanáctého září. Tehdy jednání přerušil opět resort zemědělství.

Tomu se nelíbilo zabrání bonitních, tedy úrodných a hodnotných půd částečně v Moravských Budějovicích a právě Veselí nad Lužnicí. „Tato oblast byla z toho důvodu přesunuta mezi rezervní lokality," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

V plánu je znovu zařadit průmyslové zóny s podporou státu do měsíce na schůzi české vlády. Teď už je tedy pouze na ní, kdy tento materiál opět zahrne do svého programu.

Předpokládané náklady na vybudování veselské zóny jsou 269 milionů korun. Pětasedmdesát procent částky by měly ale právě pokrýt dotace z ministerstva. Jednatřicetihek­tarová plocha by tak v budoucnu mohla nabídnout místo až pro patnáct firem a zajistit tak kolem šesti set pracovních míst. To by městu, které se dlouhodobě potýká se zvýšenou nezaměstnaností a od roku 1989 mu ubylo kolem dvou tisíc obyvatel, velmi pomohlo.

Vznik nových průmyslových parků ministerstvo plánuje do rozmezí let 2017 až 2022. Na výstavbu nových areálů se počítá s celkovými náklady kolem 1,3 miliardy korun. Dotace by neměly převyšovat sumu 991 milionů korun.