Vaše vítězství bylo výrazně těsnější než výsledek z prvního kola. Čím to podle vás je?

Bylo těsné hlavně proto, že doporučení ze sekretariátů mých konkurentů bylo, aby šli všichni proti mně. Já jsme ráda, že voliči se podle toho nezachovali a hlasovali sami podle sebe.

V průběhu předvolební kampaně se objevila v souvislosti s nehodou Josefa Vaculíka výzva, aby kandidáti ve snaze o srovnání možností upustili od veřejného vystupování. Jak jste tento návrh vnímala vy?

To, jak se k tomuto návrhu vyjádřil starosta Libor Karásek, mě rozhodně nepotěšilo. Musím však říct, že mám kampaň, která dále pokračovala, byla velmi korektní a slušná. Byla také kontaktní. Se spoustou lidí jsem se osobně setkala. Vyjížděla jsem do celého regionu. Často jsem byla na Veselsku a v Hradišti, kde mě lidi znají, protože v zastupitelstvu pracuji již třetí volební období. Že to byla nestandardní volební kampaň mě rozhodně nepotěšilo. Není to ničí vina, ale to, že je Josef Vaculík v nemocnici, jsem spíše považovala za mou nevýhodu.

Senátor Vaculík měl za období své práce v horní komoře parlamentu dobré jméno a silnou podporu. Bylo proto pro vás těžší vybojovat vítězství?

Ano, vybojovat toto vítězství bylo velmi těžké, protože v Uherském Hradišti je podpora lidovců velmi silná. Navíc je to tady v historii poprvé, kdy sociální demokrat uspěl v senátních volbách. Přestože je to těsným rozdílem, vítězství to je.

Po oslavách přijde práce. Co jako novopečená senátorka uděláte nejdříve?

První se budu muset seznámit s činností senátu, kde se projednávají zákony, které prošly parlamentem. A já nevím v jaké fázi projednávání toho kterého zákona právě je. Určitě mě čeká jednání o umístění amerického radaru na území České republiky. Také bude záležet, do kterého výboru mě zařadí, což se bude projednávat podle zastoupení jednotlivých odborností.

Co by vám bylo nejbližší?

Možná to bude znít jako fráze, ale pracovala jsem dvacet let ve zdravotnictví, zabývala jsem se bezpečností potravin. To odvětví je mi proto blízké. Pracovala jsem také deset let v komunální politice, a proto je mi blízká i veřejná správa.

Vzpomněla jste jednání o umístění radaru. Jaký je váš názor na tuto záležitost?

Co se týká radaru, jde o suverenitu státu. Naší prioritou je, aby se k tak zásadnímu otázce měli možnost vyjádřit občané. Pokud má dojít k umístění radaru, tak by k tomu mělo být vyhlášené referendum. Také jsem pro prosazení více prvků přímé demokracie, ať se týká zákona o referendu či přímé volby prezidenta.

Sledujete jistě výsledky svých kolegů v dalších regionech. Co na ně říkáte?

Sleduji je zatím jen velmi zběžně. Zaznamenala jsme však, že se do senátu dostal Jiří Dientsbier. Velmi mě těší, že budu moci být jeho kolegyní. A vůbec je pro mě velká čest se dostat do senátu. Především však chci moc poděkovat voličům, protože bez jejich podpory bych toho úspěchu nedosáhla.