Stále není zřejmé, zda pro ně bude přelomový už letošní rok a konečně dojde ke „znovuobjevení“ malebného regionu na moravsko-slovenském pomezí, nebo se současný propad zájmu prohloubí.

Snahy probudit mezi veřejností zájem o tuto oblast trvají již několik let. „Samostatná strategie pro oblast Bílých Karpat zpracována nebyla. Řeší se však v rámci regionu Slovácko. Tam byla na podporu cestovního ruchu v minulém roce ze strany kraje směřována finanční podpora ve výši dvou milionů korun. Letos by to mělo být ještě o milion korun víc,“ informoval tiskový mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Patrik Kamas.

Žádný efekt však podle bělokarpatských podnikatelů tato opatření doposud nepřinesla, situace se v místech vzdálených jen několik kilometrů od rušné mezinárodní tepny spíše zhoršuje. Obávají se především toho, že letos budou návštěvníci hor mnohem více šetřit, pokud si tedy výlet neodpustí úplně. „Výrazný pokles návštěvnosti jsme pocítili už v letošním roce, a to včetně zimní sezony. Loni u nás bylo touto dobou rušno mnohem víc hlavně díky nově zřízeným cyklostezkám,“ nastínil Jan Šesták jeden z provozovatelů chaty nedaleko Vyškovce.

Nepříliš růžově vidí vývoj i provozovatel jednoho z penzionů ve Vápenicích, který si nepřál být jmenován. „Lidi nemají peníze, a ti co mají, jedou raději do zahraničí. Na druhou stranu kdo přijede, ten se zase vrátí. Ani lákadla, jako například vyjížďky na koních, už tolik netáhnou,“ uvedl podnikatel.

Podle obou mužů je nutné především zlepšit komunikaci jednak mezi státní správou a provozovateli podobných zařízení, a také mezi provozovateli samotnými. „Na přelomu dubna a května bychom rádi uspořádali setkání majitelů chat se starosty obcí, v jejichž katastru se objekty nacházejí, konkrétně Vyškovce, Lopeníku a Vápenic. Chceme stav analyzovat a dohodnout další kroky k vyřešení současné tíživé situace. Poté bychom rádi navázali těsnější spolupráci i s vedením mikroregionu Bojkovsko,“ naznačil Šesták.

Malý zájem o strávení letní dovolené v Bílých Karpatech se promítl také do výsledků internetové ankety, která byla umístěna na webových stránkách Slováckého deníku. Čtyřicet pět procent hlasujících by dalo přednost dovolené v zahraničí, třicet procent by rádo dovolenou strávilo v tuzemsku. Za odpočinkem do oblasti na pomezí Česka a Slovenska by vyrazilo dvacet procent hlasujících. Zbylých pět procent se letos dovolené pravděpodobně zřekne.

Malý zájem o strávení letní dovolené v Bílých Karpatech se promítl také do výsledků internetové ankety, která byla umístěna na webových stránkách Slováckého deníku. Čtyřicet pět procent hlasujících by dalo přednost dovolené v zahraničí, třicet procent by rádo dovolenou strávilo v tuzemsku. Za odpočinkem do oblasti na pomezí Česka a Slovenska by vyrazilo dvacet procent hlasujících. Zbylých pět procent se letos dovolené pravděpodobně zřekne.