Anetta Zvědělíková z Hodonína strávila už šestkrát svou letní dovolenou v Chorvatsku. A právě do této zahraniční země míří o letních prázdninách nejvíce lidí z hodonínského regionu. „Dovolené do Chorvatska jsou už mnoho let vyprodané prakticky ihned. Co přesně tam naše turisty láká, upřímně netuším. Je tam sice nádherné moře, ovšem Chorvatsko je hodně drahé a Chorvati se k českým turistům už dlouho nechovají tak jako dříve, kdy jsme tam jezdili jako jedni z prvních," uvedla referentka cestovní kanceláře KM Travel v Hodoníně Denisa Polášková.

To připouští i Zvědělíková. „Raději si v Chorvatsku vždycky vařím sama. Jinak bych se za jídlo zřejmě nedoplatila. Vadí mi i dlouhá cesta autobusem, raději mám leteckou dopravu," řekla žena, která i přes šest strávených dovolených v této bývalé jugoslávské republice považuje za nejlepší místo pro dovolenou Egypt. „I když samozřejmě ne v letošním roce," podotkla mladá žena.

Právě Egypt se kvůli pohnutým událostem a revoluci v posledních týdnech v žebříčku navštívených zemí propadl.

Nejvíce lidé vyrážejí na prázdniny tam, kde je horko. „V červnu a září lidé také jezdí. Ovšem už je jich méně," podotkla referentka cestovní kanceláře.

Nejvyhledávanější oblasti v Chorvatsku jsou pro Hodonínské Istrijský poloostrov a Makarská riviéra. „Na Makarskou jezdí zejména mladší generace, které využívají i termíny před prázdninami. Je tam rušno a spousta míst pro mladé. Rodiny s dětmi volí spíše Istrii, která je blíže a je klidnější," upřesnila Polášková.

Stejný trend jako na Hodonínsku panuje i v celé České republice. „Žádné přesné statistiky neděláme, ale nejvíce lidí z Česka míří do Chorvatska. Oblíbené je i Řecko," informovala Tereza Sládková z cestovní kanceláře Čedok.

Zájem českých turistů o zahraniční dovolené neopadl ani v době ekonomické krize. „Ceny zájezdů totiž klesly, takže krize se na jejich množství neprojevila. Pokud nějak, tak jen v tom, že lidé volí spíše levnější destinace. Nevěřím, že by si Češi zahraniční dovolené odpustili," poznamenal ekonom Tomáš Menčík.

Přesto lidé ze Slovácka využívají častěji k dovoleným i místa, která mají jen pár kilometrů od domova. Kemp Lučina na úpatí Bílých Karpat patří mezi nejoblíbenější. „Za poslední roky rozhodně počet návštěvníků z okolí vzrostl. Jezdí sem mnoho lidí. Dokonce i třeba z Blatnice pod Svatým Antonínkem, což je v podstatě jen přes kopec. Je tu klid, takže lidé si sem jezdí opravdu odpočinout," sdělil vedoucí tamního kempu Libor Říha.