Po průvodu se krojovaní nerozešli, ale zamířili do ulice Baráky k vinným sklípkům. Právě tam začalo kulturní představení domácích souborů a chorvatské skupiny. „Jsme ze dvou malých městeček, Rokovci a Andrijaševci. Rokovci je velké asi jako Vracov, má nějakých pět tisíc obyvatel. Strávíme tady tři dny, pojedeme se podívat i do Bzence," řekla Mirta Sorčik, která zahraniční výpravu doprovázela.

Hned po vystoupení se o své zážitky podělila i jedna z účinkujících, Jasmina Bićanić. „V tomto vedru je tancování hodně náročné. Mám na sobě čtyři vrstvy sukní a kabát," popsala udýchaná dívka.

Na vystoupení se Chorvati pečlivě připravovali. „Každý týden jsme měli minimálně jednu či dvě zkoušky po třech hodinách," popsala Bićanić s tím, že soubor navštěvují nadšenci od třinácti do sedmdesáti let.

V Chorvatsku uskupení Kulturno umjetničko društvo Slavko Janković často vystupuje, jeho členové však za hranice moc nejezdí. Na Slovácku, a vůbec v České republice, se ocitli poprvé. „Lidé jsou tady laskaví a v porovnání s námi klidnější a tišší. Dobře se o nás starají a podstrkují nám hodně vína," řekla se smíchem Bićanić, která má v souboru matku i sestru.

Vracovským se chorvatská kultura zalíbila. „Zajímavé jsou jejich tance, které jsou stylem úplně jiné než naše. Jsou pomalejší a zároveň veselé," zamyslela se návštěvnice Jana Martínková.

Pozadu nezůstali ani domácí folkloristé. Představila se například Lipina a dětský soubor Lipinka. Na cimbál je doprovázela studentka žurnalistiky a konzervatoře Petra Martínková. „Na cimbál hraju už osm let, nejraději mám písně z Kyjovska," přiznala.

V dožínkovém průvodu prošlo několik rozličných skupin. V pracovních krojích malé děti, svobodné dívky, chlapci s tradičními nástroji, vdané ženy, ženatí muži a celý chorvatský soubor. „V kroji bylo minimálně sto padesát až dvě stě lidí. Ve tři hodiny procesí vyrazilo k radnici, kde se uskutečnilo zvykosloví dožínek. Potom se pokračovalo do Baráků k vinným sklepům," sdělila Hana Mezihoráková z vracovského infocentra.

Dožínky ale nejsou jen kulturní přehlídkou, Vracovanka Andrea Juříková je využila k setkání se známými. „Sešlo se tady snad celé město, přišla jsem se proto také podívat. Spoustu lidí jsem hodně dlouho neviděla, takže jsem to pojala jako takový sraz," řekla Juříková.