Na největší podzimní dětské radovánky nezapomněli ani v Karlíně. Schází se na ně na fotbalovém hřišti téměř třicet místních dětí. Utkají se v soutěži o nejhezčího ručně vyrobeného draka. Karlínští si na neděli nachystali pro nejmenší sladkosti a samozřejmě teplý čaj. „Každá drakiáda se koná pouze za větrného a suchého počasí, což se ale mnohdy nezadaří," připomněla karlínská starostka Darja Krpalová s tím, že se loni musela zvolit náhradní varianta. „S dětmi jsme se před deštěm schovali do kulturního domu, kde jsme nezaháleli a napekli pro všechny pizzu," doplnila starostka. Podle jejího názoru se na takové akci pobaví nejen nejmenší, ale ve většině případů i dospělí, kteří je doprovází.
V okolních vesnicích a městech už je společné pouštění papírových unikátů pro letošek minulostí. Například v Lovčicích, Tvarožné Lhotě nebo Veselí nad Moravou se draci po obloze proháněli už v měsíci září nebo začátkem října. V době těchto podzimních radovánek se v papírnictvích dveře netrhnou. Málokdo si dnes vyrábí papírového draka sám.
Klasického papíráka v různých barvách lze sehnat za padesát korun. Existují ale i prototypy až dvoumetrových draků, kteří vzhledem spíše připomínají dvouhlavou saň. Na trhu se dají sehnat i vystřihovánky pro děti ve tvaru draka. Ty ovšem stojí i několik stovek korun. Draci neodmyslitelně patří také k řadě sportovních činností známých pod názvem powerkiting. Při tom se používá tažný drak k pohybu člověka po zemi, sněhu či vodě nebo k jeho zdvíhání do vzduchu. Drak je podobný menšímu padáku či křídlu pro paragliding.
V Evropě se draci začali používat zhruba v osmnáctém století pro pozorování a studium atmosférických jevů a vědecké pokusy. Později létající konstrukce posloužily vojenským účelům, zejména za první světové války.
V dnešní době draci slouží především k zábavě a pro mnoho lidí jsou jednou z oblíbených hraček. U nás tato činnost není až tak populární jako drakiáda. Celá tato událost totiž stojí na tradici, kdy si každý draka vyrobí podle své vlastní představy. Vytvořit draka není složitá záležitost, když jsou po ruce lehké dřevěné laťky, krepový papír, mašličky, provázek a lepidlo. Důležitá je také fantazie dětí.
Takovou barevnou chloubu si letos vytvořila i Adéla Zítová, devítiletá Hodoňačka, se kterou byla pouštět draka její sestra Silvie. „Letos jsme si draka vyrobily samy. Stačilo pár špejlí a barevného papíru a byl na světě. Je malý, ale je náš," chválí si výtvor Silvie.
Každoročně se sice neúčastní, ale když už si čas najdou, stmelí to celou rodinu. Příprava oběma děvčatům zabrala necelou hodinu.
drakiády
Josefov
kdy: 24. října ve 14:00
kde: na fotbalovém hřišti
vstupné zdarma
Karlín
kdy: 25. října v 15:30
kde: na poli u hřbitova
vstupné zdarma
ERIKA BENEŠOVÁ