Přestaneme jezdit, vyhrožují České dráhy Jihomoravskému kraji. Jednání o smlouvě na provozování regionální vlakové dopravy na tento rok se vyostřilo.

Krajské vedení drah varuje: pokud se s krajem do středy příštího týdne nedohodneme, tak od třetího března zastavíme provoz na šesti tratích jižní Moravy.

Dráhy chtějí o padesát milionů korun víc, než jim kraj nabízí. „Takové ultimátum jsem ještě nikdy nedostal a je to bezprecedentní záležitost. Nemyslím si, že tohle je správný přístup k jednání v okamžiku, kdy se chci dohodnout,“ rozhořčeně prohlásil jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Už v minulosti si stěžoval na to, že dráhy s krajem nejednají jako s rovným partnerem.

Podle náměstka generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiřího Koláře zkratovala komunikace mezi úředníky. „Nepoužíval bych slovo ultimátum. Jen jsme kraji poslali dopis o navrhované změně jízdního řádu, která se musí dělat s dostatečným předstihem,“ mírnil emoce náměstek Kolář.

Přestože Juránek včera řekl, že se do středy s Českými drahami s největší pravděpodobností dohodnou, radní Jaroslav Pospíšil, který má dopravu na starost, to považuje za utopii.

„Je absurdní myslet si, že to do středy zvládneme. Nemohu podepsat jinou smlouvu, než na 475 milionů korun, jak schválili krajští zastupitelé. Jakékoliv změny by nejprve museli znovu odsouhlasit. Bez ohledu na to, že na navýšení nemáme v rozpočtu peníze. Uzavření dohody už během příštího týdne proto vylučuji,“ vzkázal Pospíšil.

Zrušení vlaků by zhoršilo fungování Integrovaného dopravního systému (IDS) v kraji. „Museli bychom na to reagovat nasazením autobusů. Je to ale velmi čerstvé, takže teď nedokážu říct, jak velké problémy by nám to způsobilo,“ uvedl ředitel firmy Kordis, která IDS Jaromír Holec.

 

 

Tratě v ohrožení:

Trať 245: Hrušovany nad Jevišovkou-Hevlín

Trať 247: Břeclav-Lednice

Trať 253: Vranovice–Pohořelice

Trať 254: Šakvice–Hustopeče u Brna

Trať 255: Hodonín–Kobylí na Moravě

Trať 262: Boskovice–Velké Opatovice

 

 

Železnice hrozí, že zastaví vlaky

Vlaky z Hodonína do Zaječí od března nevyjedou. Touto situací včera vyhrožovaly v dopise České dráhy Jihomoravskému kraji. Trať je jednou ze šesti, kde chce železnice kvůli nedořešené smlouvě na provozování regionální vlakové dopravy zastavit provoz.

„Tento krok železnice nechápu. Určitě budeme ještě jednat, ale jejich vyděračský dopis nic neřeší,“ komentoval situaci krajský radní Jaroslav Pospíšil. Ten nevyloučil, že v budoucnu skutečně může být z úsporných důvodů provoz na některé z šesti regionálních tratí zastaven, jako se v minulých letech stalo na trasách Kyjov–Mutěnice či Hodonín–Holíč.