I když je už půl páté odpoledne a za půl hodiny má začít soutěž ve střílení vzduchovkou, do tábora se trousí jen pár starších dětí. „Ti mladší vyrazili zabít draka," vysvětluje vedoucí Jiří Galis a vydává se na obchůzku areálu. První, čeho si člověk všimne, je stožár s vlající táborovou vlajkou. Kolem něj jsou po obou stranách symetricky rozestavěné stany, kde tento rok přebývá dohromady na sedmapadesát dětí. „Protože nám sem děti jezdí opakovaně a ty z loňských let odrůstají, rozhodli jsme se, že uděláme oddíl starších od šestnácti do osmnácti let. Ti tu mají zvlášť program, takže se v táboře spíš jen míjíme," prozrazuje vedoucí s tím, že i on na tábor jezdí už od dětství.

Okolo ohniště stojí pár starších dětí, které stavějí hranici na táborák, dnes chystají večerní program s diskotékou, na němž mají vystoupit i mažoretky. Trojice dívek se zrovna na večer připravuje stranou od tábora. „Jezdím sem už od malička a myslím si, že tento ročník je hodně povedený," hodnotí Eliška Jelenová. Jejím nejoblíbenějším momentem letního dobrodružství byl výlet na Koryčanskou přehradu, kam děti šly celou cestu pěšky. To další z účastnic, Tereza Kopečková, je na táboře poprvé. Chce jet ale rozhodně příští rok znovu „Nečekala jsem, že to tady bude rozdělené na mladší a starší děcka, ale příjemně mě to překvapilo. Moc se mi tu líbí," dělí se o své dosavadní dojmy.

Po chvilce ze stanu vykoukne jeden z dospělých. „Chcete vidět letecký den?" zeptá se s úsměvem zdravotník Luděk Janka, kterému na táboře nikdo neřekne jinak než Medvěd. Vysvětlí, že vedoucí pořádek ve stanech oceňují body od desíti do nuly. Letecký den čeká toho, kdo má bodů příliš málo. „Vezmeme celtu a vyskládáme všechny věci ven. Někdy to děláme i několikrát za den, musíme je hodně hlídat," říká s úsměvem Medvěd a ukazuje na klučičí stan, který je uklizený s téměř vojenskou pečlivostí, zatímco hned vedle mají dívky věci chaoticky poházené po postelích a nočním stolku. Za patnáct minut se ukazuje, že menší stěhování čeká čtyři nepořádníky.

Následuje prohlídka tematicky vyzdobené jídelny. Na nástěnce jsou nakreslení draci, vedle nichž visí nápisy v runách. „Děti sbírají elfí knihu, která je dovede k pokladu. Drak by měl mít její poslední část, kterou potřebují," přibližuje Galis s tím, že děti musí luštit při jednotlivých úkolech šifry. Je to jedna z dovedností, které se na táboře učí. Kromě toho už stavěly přístřešky v lese, střílely z luků, praků a vzduchovky nebo vyráběly meče. Vedoucí pro ně mají ještě nachystanou i lekci z vázání uzlů. „Letos je tématem tábora dračí pouť. Dřív se pořádaly tábory s čistě zálesáckou tematikou, ale teď už to děti zase tak nebaví," říká vedoucí a vychází z jídelny ven.

Do tábora totiž právě přichází první oddíl, který úspěšně skolil draka. „Nejsložitější bylo dostat se přes drakovy strážce, mezitím co jsme se je snažili překonat, upadla drakovi hlava. Strašně dlouho si ji zase nasazoval," směje se třináctiletá Kateřina Suchánková a kontroluje s kamarádkou, jestli má dostatek bodů za čistotu ve stanu. „Zatím jsme žádný letecký den neměly, dnes máme šest bodů. Jednou jsme sice dostaly body tři, ale poprvé je to jen varování," prohlašuje dívka s úlevou, načež hned odbíhá za ostatními dětmi.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ