Hodonínsko Píchnou si dávku pervitinu a sednou za volant. Projíždějí městem, kde si jich všimne policejní hlídka. Zastaví je, otestuje na drogy a tím výlet končí. Podobných případů na Hodonínsku každý rok přibývá. Policie je při odhalování řidičů, kteří se na silnice vydávají pod vlivem drog, stále úspěšnější. „Jen vloni jich kolegové v regionu přistihli 288. Za léta praxe totiž mají již ověřené postupy, které však nechci příliš prozrazovat," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zatím poslední dva letošní případy se udály v pondělí v Hodoníně. Prvním hříšníkem, kterého kontrolovala policejní hlídka, byl devětadvacetiletý slovensky hovořící muž. Test na drogy prokázal, že mu v těle koluje amfetamin. Se stejným výsledkem skončila o dvě hodiny později další zkouška. V hodonínské místní části Bažantnice tentokrát strážci zákona zastavili pětadvacetiletého muže za volantem osobního auta. „Při kontrole navíc zjistili, že má zákaz řízení za jízdu pod vlivem drog, a to na dva roky," poznamenal mluvčí.

Kromě Hodonína jsou podle něj podobné situace běžné také na Kyjovsku a Dubňansku. Přibývá také narkomanů ze Slovenska. „Už neplatí pravidlo, že tito řidiči jezdí hlavně v noci. Nyní je běžně kontrolujeme za denního světla," dodal mluvčí.

Zároveň upozornil, že za volant usedají zdrogovaní muži ve věku mezi pětadvaceti až třiceti lety. „Ani ženy nejsou výjimkou. Vloni bylo z 288 zjištěných řidičů hned devětasedmdesát žen," upřesnil Zámečník.

Nebezpečné chování závislých na drogách odsuzuje například jednadvacetiletá Lucie Pavková z Mutěnic. Lidé, již vyrážejí na silnice omámení, ohrožují podle ní nejen sebe, ale i životy druhých. „Drogy nemají co dělat v normálním životě, natož pak na silnicích. Já bych nikdy nesedla do auta, jež by řídil opilý nebo zdrogovaný člověk. Osobně bych je trestala odebráním řidičáku a také proplacením všech škod, které by při jakékoliv nehodě způsobili," konstatovala rázně Pavková.

Že řidiči pod vlivem drog často riskují, potvrzuje vedoucí adiktologické ambulance sociálně psychiatrického centra Fénix Bohuslava Šibalová. „Takový člověk má agresívnější a zrychlenější reakce. Nedokáže reálně odhadnout situaci, má zkreslený obraz a není pro něj složité vjet do protisměru. Často také bývá v napětí. Pokud s sebou třeba ještě veze zakázané látky, mívá paranoidní pocit, že ho někdo sleduje, a o to riskantněji se při jízdě chová," vysvětlila vedoucí centra.

Jak vedoucí centra dodala, většinou na sebe zdrogovaní řidiči sami upozorní. „Stává se třeba to, že se zaseknou ve stereotypním chování. Takže když přijedou na kruhový objezd, jezdí třeba neustále dokola," přiblížila jednu z možností Šibalová.

ZUZANA ČERNÁ

VENDULA BÁLKOVÁ