Až šestašedesát procent vody mělo obsahovat bílé víno Hraběnka, které do České republiky přivezla z Maďarska dubňanská společnost Livi. Červená vína stejné značky pak měla obsahovat nepovolená syntetická barviva. Upozornila na to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která nařídila vína stáhnout z trhu.

Dovezené víno podle inspekce firma naplnila do dvoulitrových PET lahví a následně je do obchodní sítě distribuovala dubňanská společnost Zlatý hrozen. Livi se brání, že za zředění nemůže a ani o něm nevěděla.

„Hraběnka je sortiment, který dovážíme jako hotový výrobek z Maďarska. Původ vína je jejich a oni ho pro nás i lahvovali. Nevíme, jestli to udělali záměrně, nebo se někde stala chyba. My jsme ale žádná vína neředili,“ reagoval jednatel Livi Dubňany Jiří Chytil. Právě ten byl v pondělí v Maďarsku, kde se snažil celou věc vyřešit. „V tuhle chvíli to zde řešíme s inspekcí i s maďarskou stranou, po které samozřejmě budeme chtít náhradu,“ doplnil Chytil. Ten dostal od Maďarů ke zředění vína následující vysvětlení. „K chybě mělo dojít na lince tím, že v bubnu byla voda, která se tam při lahvování dostala,“ informoval .

Záměr poškodit?

To se ale nezdá předsedovi Svazu vinařů České republiky Jiřímu Sedlovi. „Něco podobného jsem ještě neslyšel. Teoreticky by se něco takového stát sice mohlo, prakticky ale nevěřím tomu, že by to byla náhoda. Nevím, jestli šlo o záměr poškodit firmu, rozhodně ale mohli chtít prodat něco, co vyjde levněji, než kdyby to prodávali normálně,“ uvažoval Sedlo. „Navíc když podnikatel víno doveze, nemůže očekávat, že to bude padělek,“ dodal. Maďarsko je přitom po Itálii druhým největším dodavatelem hroznů nebo vína do České republiky.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce společnosti Zlatý hrozen, jejímiž jednateli jsou také Jiří a Miroslav Chytilovi, uložila vína okamžitě z trhu stáhnout. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce považuje takové falšování vína za velmi závažné poškozování spotřebitelů. Provozovatelé se tímto způsobem neoprávněně obohacují na úkor zákazníků. Se společností Zlatý hrozen zahájíme správní řízení,“ informovala za Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci Petra Hoferková.

Jak doplnila, společnost Livi z Maďarska dovezla více než šestatřicet tisíc litrů vína. „Je to pro nás celkem dost. Tento sortiment jsme rozjížděli a fungovalo to dobře. Toto se nám stalo na jedné várce,“ sdělil Chytil.

Inspekce zjistila laboratorními rozbory, že u bílého vína Hraběnka je přídavek vody šestašedesát procent. „U červeného vína jsme zjistili přítomnost nepovolených syntetických barviv, a to azorubinu, patentní modře V a tartrazinu,“ doplnila Hoferková.

Obě vína obsahovala také vyšší množství kyseliny citrónové, než je povoleno, a nižší obsah alkoholu, než byl uvedený na obale. „Vína rovněž nevyhověla senzorickým požadavkům na chuť a vůni. Mimo uvedeného jsme zjistili také nedostatky v označování,“ uvedla Hoferková.