Podle Kani je hlavní výhodou starší budovy připojení na inženýrské sítě. „Stoprocentně jsou také prověřené zakládací podmínky (podzemní voda, navážka apod. – pozn. red.)," podotkl stavitel s tím, že u školských staveb jsou navíc minimalizované bourací práce. „Vždyť třída s kabinetem je zpravidla v rozsahu běžného bytu, tedy zhruba sedmdesát až devadesát metrů čtverečních," uvedl Kaňa.
Nový bytový dům nabízí celkem sedmadvacet bytů. Podstatné náklady si vyžádaly především obálkové konstrukce – výměna oken, fasáda, zateplení prvního a posledního nadzemního podlaží a pak také sádrokartonové konstrukce, podlahy a úpravy povrchů. „Rozdíl běžné přestavby a pasivní je hlavně ve zvětšení tloušťky izolací obálkové konstrukce a vytvoření vzduchotěsné roviny," vysvětlil Kaňa, který se specializuje i na vývoj, projektování a realizaci nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Podle něj má pasivní přestavba bytu nejen výhodu ekonomickou, ale i zdravotní. „Použité jsou zdraví neškodné stavební materiály a zajištěný trvale čerstvý vzduch," vyzdvihl Kaňa. Ten zajišťuje systémem řízeného větrání s rekuperací. „Když se zeptáte kteréhokoliv lékaře, tak vám řekne, že za posledních dvacet let je velký nárůst alergií a problémů s dýchacími cestami. Dřív jsme totiž měli taková okna, kterými profukovalo. Teď jsme ale domy kvůli úsporám hermeticky uzavřeli a dýcháme všechny zplodiny, které vyprodukujeme a nataháme s nábytkem, v němž je spousta formaldehydu. To ale v našich bytech díky rekuperaci není," sdělil Kaňa.
Rekuperace spočívá v tom, že čidla sledující obsah oxidu uhličitého, automaticky regulují přívod čerstvého vzduchu do všech místností. Čerstvý vzduch je ve speciálním zařízení, rekuperační jednotce, kde se předehřeje teplem z odcházejícího vzduchu. Tím se snižují náklady na vytápění. O nové pasivní byty je v Dubňanech zájem, k prodeji zbyly už jen tři.
Přestavba školy v pasivní byty od stavitele Zdeňka Kani a architekta Davida Vašíčka získala již několik významných ocenění. Projekt získal titul Český energetický a ekologický projekt 2010 a letos stejné ocenění získala i celá stavba. Pod těmito cenami jsou podepsaní jako garanti soutěže fakulty pražské, brněnské, ostravské, liberecké a ústecké univerzity, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků. V září ocenilo přestavbu i brněnské Vysoké učení technické v mezinárodní soutěži současných stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou – BEFFA.