„Jednou za mnou přišel náš malíř Lukeš, že zřejmě přijde o ateliér. Tak jsem mu v trošku podroušeném stavu slíbil, že koupíme učiliště. Nepočítal jsem ale s tím, že tento slib po mně bude někdo vyžadovat,“ přiblížil počátky podnikatelského záměru dubňanský projektant Zdeněk Kaňa.

Ale stalo se. Před dvěma lety se přihlásil s žádostí o koupi celého areálu od Jihomoravského kraje. „Jelikož ostatní zájemci nabídli velice nízké ceny, tak jsme vyhráli. Pak jsme museli během tří měsíců sehnat peníze. Ty jsem si zajistil. Na začátku jsem ale neměl žádné,“ pokračoval Kaňa.

Projekt roku

Nějaké peníze se mu už vrátily díky tomu, že část učiliště odprodal místním podnikatelům. Současně se na jedné z budov rozjelo na české poměry nebývalé dílo, které dokonce získalo titul Český energetický a ekologický projekt roku 2010. „Je ukázkou toho, jak může rekonstrukcí vzniknout pasivní bytový dům. Byty jsou tak zateplené, že oproti obvykle zrekonstruovanému bytu obyvatelé zaplatí za vytápění o tisíc korun měsíčně méně,“ upozornil projektant.

Některé ze sedmadvaceti nových bytů jsou už dokonce hotové. „Polovinu bytů, které teď stavíme, si majitelé již odkoupili. V příštích dvou letech bychom chtěli opravit další dva domy. Chceme ukázat naší republice, že i na takové periferii, kde jsou Dubňany, dokážeme dělat lepší věci než Pražáci,“ prohlásil dubňanský podnikatel.

Z jídelny galerie

Ten už opravil starou jídelnu, kde se pořádají konference o energeticky úsporném bydlení. Jídelna se navíc stává galerií dubňanského malíře Jiřího Lukeše. V příštím roce je v plánu otevření veřejné sauny. „Chceme vybudovat centrum nejen pro semináře o stavitelství, ale i o víně. Už v květnu pořádáme celorepublikovou výstavu Modrých portugalů,“ uvedl Kaňa.

V bývalém učilišti bude i muzeum. „Povede ho synova manželka Eliška, která už má doma nasbírané i nějaké kroje. Ke konci roku chceme otevřít školu folklorního tance,“ upozornil Kaňa, který je bývalý vedoucí národopisného souboru Dúbrava.

Kromě stavebních aktivit se v areálu bývalého učiliště vyrábí i potisky a šije dětské oblečení, což asi při vzniku učiliště čekal málokdo. To se otevřelo učnům v roce 1950. Velkou přestavbou a rozšířením prošlo v šedesátých letech. Do roku 1997, kdy bylo výnosem ministerstva zrušeno, se tam vyučily stovky mladých lidí. „Veškerý majetek byl převedený na SOU v Hodoníně, kam přešly i dvě zbývající třídy. Zůstala jen jídelna,“ napsala v dějinách dubňanského školství Ludmila Dohnálková.

Následně se do učiliště nastěhovali žáci základní školy. Ti tam vydrželi do roku 2008. „Provoz byl nákladný a učiliště potřebovalo generální opravu. Navíc se městu podařilo zmodernizovat a rozšířit novou školu,“ přiblížila nedávnou minulost učiliště ředitelka dubňanské školy Zdeňka Šindarová.