Půl milionu korun vyčlenila pro tento rok ze svého napjatého rozpočtu na program protidrogové prevence radnice v Dubňanech. Vedení bývalého hornického města, kde podle odborníků představují kromě alkoholismu obrovský problém také drogy, chce podpořit nejen protidrogovou prevenci u školních dětí a mládeže, ale také pracovat s jejich rodiči.

„O potřebnosti řešení problémů kolem drog v Dubňanech nebylo sebemenšího sporu,“ uvedl starosta obce František Tříska.

Ten už před dvěma lety požádal o pomoc manžele Čamlíkovy z kyjovského občanského sdružení Krok. Odborníci poté v rámci protidrogové prevence nabídli městu program Racek, se kterým už měli zkušenosti ze Základní školy v Bzenci.

Zážitkový program zahrnuje práci nejen s dětmi, ale také s pedagogy, rodiči i rodinami jako takovými.

„Jsem přesvědčen, že v prevenci se musíme chovat způsobem zachráníš–li jednoho člověka, zachránil jsi celý svět,“ zhodnotil obrovovský význam prevence jako takové hlavní terapeut sdružení Krok Milan Čamlík. O lidi, kteří jsou výchovou a prostředím tvrdě nasměrováni drogy brát, podle něho už šance bojovat není.

„My ale bojujeme o dvacet až čtyřicet procent žáků v těchto třídách, kteří balancují na rozhraní,“ zdůraznil Čamlík, který tvrdí, že velká část klientů Kroku se rekrutuje právě z dubňanské drogové scény.

Nejen drogy

Obec je podle něho kromě drogového problému specifická i alkoholismem. „Kdybychom tady dělali průzkum, dostali bychom se na hodně vysoké číslo,“ varoval. Právě proto je podle něho tak důlžité, aby se prováděla prevence.

Lidé, kteří mají totiž geneticky zakódovaný sklon k alkoholismu, mají ze zkušeností terapeuta také podstatně vyšší sklony k braní drog.

Klienty mají terapeuti ale i z rodin, kde se nevyskytovala jediná kapka alkoholu. Může za to prý genetika, která dokáže pomyslně přeskočit celou jednu generaci.

„Za nejdůležitější po skončení programu Racek ve škole považujeme pracovat hlavně s rodiči těchto dětí,“ poukázal hlavní terapeut Kroku.

Jak zhodnotily tři tříhodinové bloky zážitkového programu se zkušeným terapeutem Tomášem Galanem někteří z těch, kteří už jej absolvolvali?

„Někomu se to možná líbilo, ale nám to připadalo zbytečné. Nepochopily jsme, k čemu to celé vlastně má být?“ podotkly na adresu preventivního programu žákyně sedmého ročníku Natálie a Monika.

Smysl má ale program nejen podle terapeutů a starosty obce, ale také podle policejních statistik.

„Ty hovoří i o tom, že v roce 2009 chytili policisté na okrese sto sedmnáct řidičů pod vlivem drog. Z toho jednapadesát jich zadrželi právě v Dubňanech,“ uvedl mluvčí Policie České republiky Petr Zámečeník. Svou tradiční drogovou pověst už podle něho v rámci okresu Dubňansko ale opouští. „Drogová scéna se totiž rozšířila i na jiné regiony Hodonínska a Dubňany už nejsou tak výrazným problémem jako dřív,“ dodal mluvčí.