Doménou mladých bývá internet. I webové prezentace jsou na vesnicích většinou v rukou studentů. Ne však v Žeravicích u Kyjova, kde se už rok o stránky obecního úřadu stará pětašedesátiletý Ivan Kadaňka. Tomu leží na duši nejen rychlá aktualizace, ale také špetka humoru. Prezentaci proto oživuje množstvím vlastních komentářů i fabulací, které už zmátly nejednoho místního.

Posledním hojně diskutovaným počinem byl jeho návrh na zřízení výtahu, který by v Žeravicích vyvážel lidi z dolního konce na horní. „Spodní konečná s ovládacím panelem může být u spodní samoobsluhy, horní konec výtahu na náměstí. Vzhledem k jednoduchosti výstavby výtahu by jistě nebyla problémem jeho realizace v naší obci,“ popsal. Doplňující fotografie, pořízené prý v jedné ze skandinávských zemí, dotvářely iluzi reálnosti návrhu. „V hostinci už někteří starousedlíci probírali, jestli by na zařízení dokázali naskočit a také z něj vystoupit.

Chtěl jsem po jednom zastupiteli, aby to nadnesl na jednání, ale sešlo z toho,“ vzpomíná aktivní důchodce. Zůstalo nakonec jen u diskusí, přesto se místní pobavili. Novinkou webu se po zásahu nového webmastera stal také odkaz „pod čarou“. Tam Ivan Kadaňka zveřejňuje „to, co se zatím jen šuškalo“, veřejně. Místní se tak dočtou, že žeravský kroj byl použit na výstavě valašské slivovice v budově českého velvyslanectví v Angole. Jestli je příspěvek pravdivý nebo ne, musí zjistit každý čtenář sám. „Kdo chce spravovat internetové stránky, musí mít chuť i čas sedět u počítače, jinak to nejde. První byla velká móda je vyrábět, ale pak se o to nikdo nestaral. Často vidím, že i firmy mají poslední aktualizaci před třemi lety. Web Žeravic byl také hrozný, dlouho jsem do starosty „hučel“, až jsem se toho ujal,“ vzpomíná žeravský webmaster na začátky spolupráce.