„Situaci řeším tak, že chodím po supermarketech a využívám všemožných slev. Jsem nucena je vyhledávat, protože jinak bych se svým důchodem zkrátka nevyšla,“ popisuje východisko mnoha důchodců Marie Nováková zHodonína.

Jinak na tom však není například ani ogeneraci mladší Klára Kurtaničová rovněž z Hodonína. „Momentálně jsem bez práce, takže zdražení se mě dotýká opravdu dost. Snažím se nakupovat potraviny vakcích, ale nemyslím, že je takto možné nějak zásadně ušetřit,“ usuzuje Kurtaničová.

Po Novém roce se lidé připravovali na další vlnu zdražování. Ta se však ukázala být mnohem méně dramatickou, než se očekávalo.

„Listopadovou a prosincovou inflaci využili obchodníci tak, že zvýšenou daň promítli vprodeji už před Vánocemi,“ vysvětluje pouze mírné zvýšení cen vnovém roce ekonom ze společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Právě to, že ceny začaly strmě stoupat již několik měsíců před novoročním zvýšením daně zpřidané hodnoty, se však uveřejnosti setkalo spramalým pochopením.

„Zdražování zapříčiňují dva různé faktory. Ten důležitější se však nenachází na území České republiky. Jde osituaci na světovém trhu, vloni byla totiž všeobecně špatná úroda,“ informoval Hatlapatka. „Dalším vnějším činitelem je pak vysoká poptávka po biopalivech. Ceny surovin, ze kterých se vyrábějí, jako například pšenice, pak výrazně stoupají,“ analyzuje situaci ekonom.

Kvlně zdražování se obchodní řetězce vyjadřují neurčitě. „Maximálně se snažíme nabízet zákazníkům nejnižší možnou cenovou hladinu,“ ujistil Michael Sperl ze společnosti Kaufland. „Naše ceny jsou přizpůsobovány tržním poměrům vČeské republice a tímto směrem se budeme ubírat inadále,“ nevylučuje další možný nárůst cen mluvčí obchodního řetězce Lidl Sandra Kipeťová.