„Byla jsem v supermarketu nakupovat a měla jsem peněženku v baťůžku na zádech. A když jsem chtěla zaplatit, tak jsem měla baťůžek rozepnutý. Naštěstí mi peněženka zůstala úplně na spodku, takže se do ní zloději nedostali. Málem jsem tam omdlela,” svěřila se jedna z klientek hodonínského Domova pro seniory v ulici Bratří Čapků.

Nyní si už dává větší pozor a batoh nosí vpředu, aby na něj lépe viděla. Městští policisté jí ale na preventivní akci radí dávat si peníze nejlépe do náprsní kapsy a zpozornit především v tlačenici v obchodě či autobusu.

Strážníci také varují důchodce před vycházkami večer či v noci. „Pokud se takto rozhodnete, buďte opatrní a vyhýbejte se opuštěným či neosvětleným místům. Zdržíte-li se někde do pozdních hodin, požádejte hostitele nebo známé, aby vás doprovodili domů,“ připomněl hodonínský městský policista Stanislav Urbánek.

Hodně penzistů má ale podle nich strach spíše z toho, že by je navštívil zloděj přímo v domě. „Hlavně u dveří používejte bezpečnostní řetízek a chtějte po neznámých návštěvnících, aby se vám prokázali nějakým průkazem,” radí hodonínský strážník Josef Běloch.

Jeho kolega Stanislav Urbánek varuje ale i před tím, aby si penzisté nenechávali odemknuté dveře bytu, když jdou do obchodu či do sklepa. „Pokud při návratu zjistíte, že je váš byt otevřený, nebo se vám zdá, že se do něj někdo vloupal, tak nikdy nevcházejte dovnitř. Možný pachatel totiž může být ještě ve vašem bytě,“ varoval Urbánek s tím, že v tomto případě mají penzisté vyhledat nejbližší telefon a ihned kontaktovat policii.

Navíc, když opouští byt na delší dobu, tak by měli bezpečně zajistit vchodové dveře, lehce dosažitelná okna a lodžie. „Požádejte přátele či sousedy, aby dohlédli na váš byt a vybírali poštu ze schránky a nezatahujte závěsy či žaluzie v celém bytě. Mohly by být spolu s přeplněnou schránkou znamením, že byt je prázdný,“ upozornil Urbánek.

Podle něj si nejen starší lidé musí dávat pozor na silnici. „Dost často nerespektují pruh, ve kterém mají jet po stezce. V horším případě jezdí dokonce vedle cyklostezky po silnici,“ kroutil hlavou hodonínský strážník.

Právě na silnici si mohou letití nejen cyklisté, ale i chodci výrazně pomoct reflexními pruhy.„Když na chodce či cyklistu zasvítí nějaké auto, tak reflexní proužek je vidět až na dvě stě metrů. Naopak například chodce v tmavém s modrou taškou uvidí řidič auta až na čtrnáct metrů,“ dodal koordinátor BESIPu Pavel Čížek s tím, že člověku pomůže i bílá igelitová taška, kterou by svítící šofér měl vidět zhruba na padesát metrů.