„Rozhodnutí soudu je pro další vývoj situace velmi důležitý. Teď mám konečně volné ruce k dalšímu jednaní a mohu důl prodat,“ řekl insolvenční správce Tomáš Kučera.

Podle soudkyně Evy Krčmářové bylo vyhlášení konkurzu na majetek firmy jedinou možností, protože žádný z věřitelů nepožádal o reorganizaci, a tak oddlužení není ze zákona možné. Možnosti znovuoživení Dolu Mír se tak vzdal v zájmu rychlého vyřešení komplikované situace i největší věřitel, energetický kolos ČEZ.

„V zájmu urychlení vypořádání dlužníka Lignit Hodonín, sdělují tímto ČEZ, jako největší věřitel, že odmítá reorganizaci dlužníka a požaduje, aby byl na něj prohlášen konkurz,“ uvedla v dokumentu za společnost právnička Hana Hurychová.

O co nejrychlejší vyřešení celé situace mají zájem všichni věřitelé. „ Ano, mohu potvrdit, že schůzka věřitelů proběhla hned v pondělí po zasedání krajského soudu. Věřitelé si zvolili výbor, který povede další jednání,“ vyjádřil se k pondělnímu jednání šéf odborářů dolu Vojtěch Salajka. Podle jeho slov se měl v pátek sejít jeden vážný zájemce o koupi dolu se zástupci ČEZu. Insolvenční správce Kučera ale uvedl, že jednání probíhají neustále a že ve hře o koupi je hned několik zájemců.

Několik zájemců

„O páteční schůzce vím, ale musím poznamenat, že zájemce není jeden, ale několik. Od pondělí se přihlásil další potenciální kupec. To celou situaci komplikuje, protože budu muset vyhlásit výběrové řízení, které se neobejde bez dalších úřednických úkonů. Na druhou stranu se možná důl podaří prodat za vyšší cenu,“ upozornil Kučera, který chce vyřešit situaci do dvou měsíce. Jak totiž uvedl, současný pohotovostní režim je zajištěn právě na pouhé dva měsíce. „Současný stav v dole už není déle udržitelný. Řešení situace rozprodáváním částí podniku už nelze. Mohlo by dojít k ohrožení provozuschopnosti samotného dolu. Proto mně také věřitelský výbor sdělil, ať důl co nejrychleji prodám,“ řekl Kučera.

Během dvou měsíců by se tak měli propuštění horníci dozvědět, zda znovu získají zpět práci v dole. Konkrétní datum, kdy se naplno rozjede těžba, není za této situace schopný nikdo říct. „Opravdu teď nevím, kdy se opět začne naplno fárat. Teď nezbývá než čekat na to, jak dopadnou jednání. Zda se ČEZ dokáže dohodnout s potenciálním zájemcem o důl na množství a ceně uhlí,“ uvedl Salajka. Ten doufá, že se prodej uskuteční během dvou měsíců.

Informace, kterou redakci Hodonínského deníku poskytl minulý týden propuštěný horník, že se do týdne důl rozjede, tak zůstává i nadále fámou.