„Do týdne jdeme znovu do práce,“ přišel oznámit jeden z nedávno propuštěných do redakce Hodonínského deníku. Situace ale není zdaleka tak jasná.

„I ke mně se dostala informace, že se má dolování znovu spustit. Co bude dál, ale rozhodně až obchodní soud. Ve hře jsou silní věřitelé. Doufám, že jeden z nich si důl pronajme nebo odkoupí. Současný stav, kdy propuštění horníci i zaměstnanci neví, co bude dál, je nejhorší,“ řekl k optimistické zprávě šéf odborářů dolu Vojtěch Salajka.

Postoj ČEZu

Bývalí pracovníci dolu si hodně slibují od firmy ČEZ. Její vyjádření bude důležité. Jak je vidět nyní v insolvenčním rejstříku, energetický kolos jen před pár dny informoval krajský soud alespoň částečně o svém postoji k osudu podniku Lignit Hodonín, který důl provozuje.

„V zájmu urychlení vypořádání dlužníka Lignit Hodonín, s.r.o. sdělují tímto ČEZ jako největší věřitel, že odmítá reorganizaci dlužníka a požaduje, aby byl na něj prohlášen konkurz,“ píše v dokumentu za společnost právnička Hana Hurychová.

Že je spuštění těžby v horizontu několika dnů zřejmě jen někým živenou kachnou, potvrdil i současný jednatel Lignitu Hodonín Tomáš Kende. „O rozjetí výroby nic nevím. Až posledního května se bude konat přezkumné řízení a následně první schůze věřitelů, bylo by velmi neobvyklé aby bylo už tam rozhodnuto o prodeji,“ uvedl Kende.

V zájmu bývalých zaměstnanců, kteří by se chtěli vrátit do práce, i všech ostatních věřitelů je co nejrychlejší vyřešení situace. V poslední době ji například zdržoval fakt, že nebylo vyjasněné, kdo má podnik zastupovat v insolvenčním řízení. Krajský soud V Brně v této věc rozhodl na začátku května. Za právoplatného jednatele stanovil Tomáše Kendeho.

Narůstající dluh

Jméno jednatele souvisí s prodejem firmy londýnské firmě Thamesdown Limited na podzim minulého roku. I po prodeji ovšem za firmu vystupovali dřívější jednatelé Josef Foltýn a Pavel Vláčil. Na soud se ale opětovně obracel nový majitel, který požadoval, aby firmu před soudem zastupoval Kende. Krajský soud proto vyzval rejstříkový soud, aby správnost údajů v obchodním rejstříku ověřil.

V insolvenším rejstříku zatím neustále přibývají nově přihlášené pohledávky. Jejich výše už překročila dvě stě šedesát milionů korun.

Lignit Hodonín působí v posledním lignitovém dolu Mír v Mikulčicích, v insolvenci je od září minulého roku. Většina zaměstnanců dala na přelomu roku výpověď, protože nedostávala mzdu.