Dva měsíce projektových příprav, čtvrt roku výstavby a garantovaný úsporný provoz bylo součástí nového rodinného domu v hodonínském Pánově, který loňské tornádo takřka srovnalo se zemí. Dělníci museli vybagrovat větší základy s novou železobetonovou deskou, na ní posléze osadili prefabrikované stěnové panely.
Souběžně s instalací technického zařízení domu pracovali stavbaři rovněž na úpravách vnitřních dispozic a vybavení, včetně kuchyně. „Ačkoliv dům v Hodoníně vznikal v mimořádně obtížné situaci, může se stát inspirací pro celé Česko. Kombinuje pasivní dřevostavbu s chytrým rekuperačním systémem se zapojením tepelného čerpadla,“ popsal předseda komory autorizovaných inženýrů Robert Špalek.
Rodinný dům v jedné z lokalit, kterou živel zasáhl nejsilněji, se tak pro ostatní stavebníky stal vzorem hned v několika případech. Ukázal například, že rychlost zpracování projektové dokumentace a výstavby nemusí být na úkor kvality, ale naopak otevírá možnost kreativních řešení ve prospěch obyvatel rodinného domu, kteří jej užívají už od loňského listopadu.
Do výstavby se negativně promítly rostoucí ceny stavebního materiálu i práce. Vzhledem k jasné představě stavebníka o výsledku však byly zapotřebí jen dílčí inovace návrhu domu. „Cením si všech nadšenců, kteří se do obnovy domů poškozených tornádem zapojili. Ke kvalitnímu výsledku a bezvadnému provozu nicméně vede pouze cesta spolupráce s profesionály. Materiál a práce nebudou levnější a jedině zkušení praktici mohou dosáhnout kýžené optimalizace nákladů,“ komentoval jednatel firmy Úsporné bydlení Zdeněk Kaňa.
Úspory na provozu nebo snižování energetické náročnosti budov patří právě mezi témata Festivalu architektury, který se na brněnském výstavišti uskuteční od čtvrtka do soboty. Program nabídne řešení, jak snížit náklady na provoz soukromých rodinných domů, a také inspirativní zkušenosti se správou komerčních staveb i bytových domů. „Náklady na provoz nezateplených domů budou letos extrémní. Starší mohou nehospodárným provozem odčerpat z rodinného rozpočtu přes sto tisíc korun. Stejný dům po zdařilé rekonstrukci přitom může mít provozní náklady jen třetinové,“ argumentoval odborný poradce Centra pasivního domu Libor Hrubý.
První den nabídne návštěvníkům festivalu zkušenosti se zaváděním technologií a opatřením vedoucích k efektivnějšímu energetickému provozu. Podělí se o ně třeba správci polyfunkčního areálu Svatopetrská, obchodního centra Futurum nebo bytových domů Neumanka. Městská společnost SAKO představí posluchačům stavbu nových fotovoltaických zdrojů i rozvoj komunitní energetiky.
V pátek proniknou zájemci do tajů plánování novostavby úsporného domu či snížení energetické náročnosti starší stavby, odpolední program zodpoví otázku úsporných zdrojů tepla a teplé vody. Poslední festivalový den představí odborníci z praxe téma domácí fotovoltaické výroby energie. „Snižování produkce oxidu uhličitého je stěžejním tématem projektu Připrav Brno. Návštěvníkům festivalu představíme speciální nafukovací kostku o rozměrech osm krát osm metrů, která bude představovat tunu oxidu uhličitého. Po festivalu se kostka přesune na Kraví horu, následně bude k vidění na Festivalu vědy a dalších akcích,“ informoval primátorčin náměstek Petr Hladík.