Novinka se stává pomyslnou bránou do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Návštěvníci mohou obdivovat orchidejové louky, ovocné sady i háje plné květů včetně obyvatel ze zvířecí říše. A to interaktivní formou, téměř všemi smysly.

Expozice domu přírody seznamuje návštěvníka s umístěním Bílých Karpat v Karpatském oblouku. „A dále s hlavními ekosystémy, které tady v Bílých Karpatech jsou, ať už jsou to lesy. Velký důraz je kladen na bělokarpatské louky, které patří k druhově nejbohatším společenstvím světa. Důležitá je také část věnovaná nadzemí a podzemí,“ přiblížila botanička a předsedkyně místní organizace Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty Ivana Jongepierová.

Příchozí mohou objevit i vodní prvek a nebo skrýš s pohádkami o přírodě od Pavla Bezděčky. Dvacet jich sám namluvil.

Návštěvnické centrum bude otevřené od května do září kromě pondělí každý den. Zimní provoz má být od čtvrtka do neděle. „Kromě vlastní expozice, která je ve stylu škola hrou, počítáme, že součástí budou různé exkurze, vycházky, dílničky, semináře nebo výukové programy,“ doplnila Jongepierová s tím, že zábavu i poučení ve středisku najdou děti i dospělí.

Stavba dálnice D55 u Bzence ve čtvrtek 14. března 2024.
Zrychlí dopravu v regionu. Odborníci řeší napojení na novou dálnici D55 u Bzence

Samotnými expozicemi příchozí provází užovka stromová. Její služby mohou využít návštěvníci už od soboty, kdy Dům přírody Bílých Karpat slavnostně otevře veřejnosti. „Vevnitř je to nádherné moderní zařízení, které sem určitě děti a školy přiláká. Chtěl bych ochráncům přírody složit velkou poklonu,“ řekl ve Veselí nad Moravou jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka se po republice daří koncept domů přírody rozvíjet. Letos otevřou rovné čtyři, což ukazuje, jak populární se stávají.

Slavnostní otevření Domu přírody Bílých Karpat na Bartolomějském náměstí ve Veselí nad Moravou.Slavnostní otevření Domu přírody Bílých Karpat na Bartolomějském náměstí ve Veselí nad Moravou.Zdroj: Deník/Petr Turek

„Jsou důležitými body v mapě ochrany přírody a kontaktu s návštěvníky. Idea je taková, aby byl dům přírody v každé chráněné krajinné oblasti, kterých máme v České republice pětadvacet. Musím říct, že i nově zřizované chráněné krajinné oblasti, jako je nedaleký Soutok Moravy a Dyje, nebo na druhé straně republiky Krušné Hory, ukazují, jak lidé o tato zařízení stojí. V obou oblastech se už bavíme o tom, na kterém místě by měl dům přírody stát,“ řekl ministr.

Dům přírody ve Veselí vyšel zhruba na pětaosmdesát milionů korun. Zdejší organizaci České svazu ochránců přírody se na něj podařilo získat většinu peněz díky dotačnímu operačnímu programu životní prostředí. Dále výrazně pomohl kraj, město a přispěly i některé obce.

Nutná byla rekonstrukce přední budovy a výstavba zcela nového objektu vzadu. „Je kompletně v pasivním stylu, má zelenou střechu, ohřev teplé vody, soláry i rekuperaci,“ doplnila bývalá ministryně životního prostředí a především předsedkyně rady nového domu přírody Anna Hubáčková.