Dominantou celé budovy má být prosklená dřevěná konstrukce včetně prosklené střechy, krytá pohyblivými žaluziemi. Už konstrukce vnitřního prostoru má dýchat světlým lesem Hodonínské Dúbravou. „Předpokládáme, že začátkem února by tam mohl začít stavební ruch,“ přiblížil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Zahájení stavebních prací musí ještě předcházet stěhování centra ekologické výchovy Dúbrava, které letos oslaví dvacetiny. „Bude fungovat dál, i když v omezené míře. Kroužky a veškeré výukové programy pro školy a školky se přesouvají, a to do prostor na náměstí Bohuslava Martinů. Činnost upravujeme tak, abychom se sem vešli,“ sdělila Šárka Látalová, ředitelka hodonínského Střediska volného času, pod které ekocentrum patří.

Vyklizenou budovu v blízkosti městské sportovní haly mají předat do posledního ledna. Opustí zároveň i jedinečnou zahradu. „Nyní budeme mít k dispozici hřiště. Půjdou s námi i zvířátka. Potřebují každodenní péči, a také je mají děti rady,“ podotkla Látalová.

Osmdesát milionů korun

S příchodem do nového Domu přírody počítají za dva roky. „Samozřejmě se moc těšíme. Stávající budova je v zoufalém stavu, nefunguje polovina elektřiny a dovnitř zatéká, což se po tornádu ještě zhoršilo,“ přiblížila ředitelka.

Stavební práce na novém návštěvnickém centru mají předběžně vyjít na 63,5 milionu korun. S dalšími investicemi do expozic a interiéru se počítá s celkovými náklady dosahujícími téměř osmdesáti milionů korun. Město má zatím schválenou třiadvacetimilionovou dotaci na podporu výstavby z evropských fondů z operačního programu životní prostředí. „S cílem dále snížit finanční náročnost projektu se ucházíme i o finanční podporu z rozpočtu Jihomoravského kraje, který žádáme o dvacet milionů korun,“ uvedla Jana Kalábková z odboru rozvoje města. V úterý budou schvalovat podání této žádosti městští radní.

Zpracovatelem projektové dokumentace návštěvnické středisko Hodonínské Dúbravy je brněnský architekt Tomáš Havlíček. Podle jeho návrhu se mají stavět v lokalitě i dílny pro truhláře a tesaře s vikýři a antracitovým pláštěm. Ty předchozí smetlo červnové tornádo.

V Jihomoravském kraji zatím funguje jen jeden Dům přírody, a to Moravského krasu.