„Využili jsme těch tří volných dnů, abychom zašli na hřbitov. Naše děti jsou jinak přes týden hodně zaměstnané, takže je to i vhodná příležitost sejít se a společně zavzpomínat,“ řekla Marie Nová, která s rodinou přijela na hodonínský hřbitov.

Lidé na hřbitovech uklízeli hroby a přinášeli na ně květiny a věnce. „Jsem ráda, že už i starší generace nakupují moderní dekorace, květinové vazby a věnce. Že už květiny na hřbitov nezůstávají při takové té klasice, kdy se hroby zdobily nejčastěji nějakými lesními kyticemi doplněnými žlutou trávou či nabarveným bodlákem,“ zhodnotila úroveň dušičkových dekorací ředitelka firmy Kvítí Goli Lenka Kaňová.

Podle ní jsou lidé ochotní utrácet za kytice na dušičky i v době krize. „Dekorace se u nás dají sehnat už od sto dvaceti korun, abychom vyšli vstříc každému. Lidé to ale pro své blízké, které ztratili, rádi udělají,“ myslí si. Občas se jí i stane, že si zákazníci zpětně postěžují, že o pěknou dekoraci na hřbitově přišli. „Řekla bych ale, že to je už takový český trend,“ pokrčila nad hřbitovními zloději rezignovaně rameny Kaňová.

Zloději? Žádní

A právě před zloději a vandaly se v těchto dnech snaží chránit místa posledního odpočinku i policie. Podle mluvčího hodonínské státní policie Petra Zámečníka se připravuje na období kolem Památky zesnulých jako každý rok, kdy policisté posilují hlídky.

„Všechna obvodní oddělení, stejně jako dopravní inspektorát staví do služby více policistů, než je obvyklé pro běžný výkon služby,“ uvedl Zámečník s tím, že muži v uniformách dohlížejí jak na hřbitovy, tak i na jejich blízké okolí. „Zajímá nás především, jestli se na hřbitovech nebo na parkovištích u hřbitovů nekrade a zároveň dohlížíme na plynulost silničního provozu,“ řekl mluvčí, který však zároveň varoval, že vzhledem k počtu hřbitovů v okrese lidé nemohou počítat s tím, že se s policisty setkají všude.

O prodlouženém víkendu byl podle Zámečníka na hřbitovech v celém okrese klid. „Nezaznamenali jsme žádné hlášení, že by se kradlo na hřbitovech nebo že by někdo vykrádal zaparkované automobily,“ informoval.

Posílené hlídky se podle jeho vyjádření budou přesto kolem hřbitovů pohybovat ještě tento týden, kdy si lidé připomínají Památku zesnulých.

S problémy se zatím nesetkali ani na kyjovském městském hřbitově. „Jenom padá hodně listí, a tak musíme častěji uklízet. Rychleji se také plní kontejnery, které vyvážíme,“ přiblížil situaci v Kyjově správce tamního hřbitova Peter Sojka a dodal, že zatím se hřbitovu vyhýbají i zloději. „Máme dohodu s městskou policií, která na hřbitov víc dochází,“ upozornil Sojka.

Protože spousta lidí zamíří na hřbitov až v předvečer středeční Památky zesnulých, řada správců hřbitovů náporu návštěvníků přizpůsobila i otevírací doby. Například na městském hřbitově v Hodoníně ji v úterý a ve středu prodloužili až do dvaadvacáté hodiny. V pondělí posledního října, ve čtvrtek a v pátek bude hřbitov otevřený do devatenácti hodin. Běžná otevírací doba pro zimní měsíce začne na hřbitově platit od soboty, kdy se jeho brány zavřou už v sedmnáct hodin.