Lenku Pavliňákovou z Hodonína ale ještě návštěva místa posledního odpočinku čeká. V neděli už byla na břeclavském hřbitově. „V úterý navštívíme ještě ten hodonínský. Jezdíme obvykle s manželem," řekla žena.

Správci míst posledního odpočinku v některých obcích a městech upravují otevírací dobu. Zrovna hodonínský hřbitov má své brány otevřené mezi devětadvacátým říjnem a druhým listopadem až do deseti hodin večer. Do šestého listopadu je možné navštívit své předky do sedmi večer, pak už jen do pěti. „Ve středu druhého listopadu bude v šestnáct hodin pobožnost u kaple a poté se vydá průvod ke kamennému kříži," přiblížila dušičkový program mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

V Kyjově mají na druhý listopadový den naplánovaný koncert k uctění Památky zesnulých. Kyjovský pěvecký sbor Carmina Vocum a sólisté představí návštěvníkům smuteční síně Requiem Wolfganga Amadea Mozarta. Před zahájením koncertu v půl šesté večer zazní úvodní slovo děkana Vladimíra Mrázka. „Otevírací dobu na hřbitově od Dušiček do pátého listopadu posuneme o dvě hodiny do osmi večer," sdělil mluvčí kyjovského městského úřadu Filip Zdražil.

Ve Veselí nad Moravou ale zůstává otevírací doba stejná – do sedmi hodin večer. Veselská smuteční síň hostila v neděli v podvečer dušičkový koncert, na kterém vystoupili žáci veselské základní umělecké školy.

Některé menší obce ale přistoupily k nepřetržitému provozu. Například v Ratíškovicích jsou brány hřbitova otevřené neustále. „V tomto období hřbitov vůbec nezamykáme. Měli jsme tu sice nějaké krádeže, ale přesto jsme se rozhodli nezavírat," uvedla ratíškovická starostka Anna Hubáčková.

Pietní akt za zemřelé si obec naplánovala na neděli, aby se mohli místní obyvatelé v co největším počtu zúčastnit. Poté následoval dušičkový koncert v kostele.

Oprava silnice mezi Dubňany a Ratíškovicemi sice může znamenat při snaze zapálit svíčku ve vedlejší obci objížďku, k dubňanskému hřbitovu je však příjezd možný. Stavební úpravy začínají až za značkou města. Oprava má trvat do konce listopadu, silnice je zcela uzavřená.

Na první listopad připadá Svátek Všech svatých a na druhý listopad Svátek zesnulých. Toto období je historicky spojené už s keltskými oslavami konce roku. Takzvaný Samhain připadal na přelom října a listopadu, pro Kelty to byl nejvýznamnější svátek. Věřili, že světy živých i mrtvých se v tuto dobu prolínají. Podobně jako se v současnosti zapalují svíčky, již dříve Keltové zapalovali v tuto dobu malé ohně.